Félmondatok

k ö n y v e s h á z

Fáy Zoltán
2007. 07. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz-tizenöt év október 23-i ünnepi megemlékezéseinek sajtóvisszhangját olvasva nem nehéz leszűrni a következtetést: valami baj van a forradalom hazai megítélésével. Egyesek szerint ez természetes, a nehézségek az intézményesüléshez tartoznak. Az eddig spontán őrzött forradalmi emlékek helyett elérkezett az ideje a nagy állami rendezvényeknek; a családi múltidézést felváltják a fontos emberek magyarázatai, akik az ünnep örök érvényű üzenetét tolmácsolják. Ez azonban óhatatlanul torzulást eredményez. Mások úgy gondolják, a probléma fő oka, hogy együtt ünnepel a tettes és az áldozat; hogy a rendszer hajdani fenntartói, kiszolgálói váratlan fordulattal azt kezdték hirdetni magukról, hogy mindig is a forradalom örökösei voltak.
A két szempont fontos lehet, én azonban azt gondolom, hogy mindkét probléma eltörpül a történeti tudat folytonosságának hiánya mellett. Az emigráció töretlenül őrizte ’56 emlékét, az anyaország azonban felejteni igyekezett. A ritka kivételektől eltekintve éppen az volt a Kádár-kor legsúlyosabb tehertétele, hogy 1956 emléke elhalványult vagy teljesen kitörlődött; hogy leggyakrabban még az áldozatok közvetlen hozzátartozói, leszármazottai sem hallhattak őszinte szót arról, mi is történt valójában. Az elmúlt tizenhat év valamelyest segítette az összefüggések megtalálását, a 2006-os események pedig elemi erővel mutatták meg, hogy a kontinuitást nem törhetik meg olcsó politikai paktumok.
Mégis, az 1956-os fényképek legmegrázóbb tanulsága, hogy úgy látjuk viszont az országot, vagyis voltaképpen magunkat, mintha a képeken egészen más emberek volnának. Valakik, akik lelkesedtek, harcoltak, küzdöttek, meghaltak – akik családtagjaink, rokonaink, ismerőseink, és mégis teljesen idegenek. Vagy mégsem?
Giorgio Cirillo, az olasz Rai televízió munkatársa 1956-ban gyerekként figyelte a magyarországi eseményeket, elsősorban a rádiók híradásai nyomán. Egy életre elegendő élményt szerzett. A forradalom ötvenedik évfordulóján Budapesten tartózkodott, és megpróbálta újrafényképezni a forradalom helyszíneit és a felkelők örököseit. A Rai kiadójánál 2006 végén megjelentetett albuma azonban nem egyszerű emlékezés. A kötet korabeli rádióadásokat idéz, a fényképek viszont egyszerre mutatják meg 1956-ot és 2006-ot. A szerző felvételei nem a rendőri atrocitásokra koncentrálnak, hanem inkább az általunk sokszor nehezen megtalálható folytonosságot mutatják. Az archív és a most készült felvételek segítségével párhuzamokat láthatunk meg, és olyan képekben megfogalmazott félmondatokat, amelyek befejezésre várnak. Nem tudom, milyen lehet a könyv egy olasz olvasó számára, hiszen nem a magyar piacra készült, bár a hazai könyvbemutató óta olvasható az olasz szövegek fordítása is. Nekünk azonban biztosan fontos.
Amit látunk, egyszerre nyugtalanít és nyugtat. Nyugtalanít, hiszen minden befejezetlen. És mégis nyugtat: a képi félmondatok ugyanis óhatatlanul a folytonosságot sugallják. És a párhuzamokat látva egyértelmű: a megoldás a mi kezünkben van.
(Giorgio Cirillo: Budapest, 1956–2006. Rai Radiotelevisione Italiana Editoria, Roma, 2006.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.