Fokozódik az asszimiláció Szlovákiában

Az idei iskolai beiratkozások idején Szlovákiában is az érdeklődés középpontjába került a népszaporulat kérdése. Igaz, a vitát az iskolák „önfenntartó ösztöne” váltotta ki, merthogy szinte senki – a pedagógusok, a szülők, az önkormányzatok – nem akarja az iskolabezárásokat, ugyanakkor a demográfusok a kérdést kizárólag pénzügyi szempontból értékelő szakértőknek adtak alapvetően argumentumokat, mondván: a természetes szaporulat olyannyira lelassult Szlovákiában is, hogy 2050-re a lakosság száma nem éri el az ötmilliót sem, ami a 2001-es népszámlálási adatokhoz mérten négyszázezres fogyást jelent majd.

Neszméri Sándor
2007. 07. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Pozsony)
Az iskolabezárásokra alapvetően azért lesz szükség – legfőképpen a kistelepüléseken, a városokban pedig iskola-összevonások várnak a hivatalokra –, mert egyszerűen nem lesz iskoláskorú gyermek. Igaz, a 2006-os statisztikai adatok a népmozgalmi mutatók szerint a lakosság fogyásának lassulását jelzik, sőt a bevándorlással egyelőre nem csökkent az ország lakóinak a száma, de a természetes szaporulat mutatói továbbra is negatívak, azaz éves szinten többen halnak meg, mint amennyien születnek. A szlovákiai magyarok esetében a helyzet rosszabb az országos átlagnál, hiszen a természetes szaporulat csökkenésére már a múlt század kilencvenes éveinek közepén rámutattak a demográfusok, amit bevándorlással – érthető módon – nem lehet kompenzálni, sőt a legutóbbi két népszámlálási adatok szerint a magyarság fogyását leginkább az asszimiláció okozza. A 2006-os népmozgalmi adatok szerint a magyarság száma az előző öt évben „csak” négyezerrel csökkent, ami azt jelenti, hogy számuk 516 ezer körüli, ám a szakértők arra figyelmeztetnek, teljes képet csak a valós, 2011-re tervezett népszámláláskor kaphatunk.
Az óvatosság indokolt, hiszen az 1991-es népszámláláskor Szlovákiában a magyarok száma még 567 296 volt, a tíz év népmozgalmi adatai pedig arra utaltak, hogy a magyarok száma 4000-6000-rel csökken majd. Ehhez képest 2001-ben a szlovákiai magyarság száma drámai fogyást mutatott, összesen már csak 520 528-an vallották magukat magyarnak, vagyis tíz év alatt több mint 46 ezer magyar „tűnt el” Szlovákiában. Kezdetben még voltak olyan bizakodó hangok, hogy a rendszerváltozás hatásaként sok magyar költözött külföldre, települt át Magyarországra, ám a részletek megismerése után Gyurgyik László, a legismertebb szlovákiai magyar demográfus-szociológus kiábrándította az optimistákat, mert bizonyította: a népfogyatkozás oka alapvetően az asszimiláció, azaz a nemzetváltás. Kutatásai arra mutattak rá, hogy a vegyes házasságban született gyermeket – mindegy, hogy az apa vagy az anya tartozik a többségi nemzethez – az esetek csaknem 90 százalékában szlováknak anyakönyvezik. Ezzel indokolható például az is, hogy 1991-ben 607 ezren, 2001-ben pedig 601 ezren vallották magyar anyanyelvűnek magukat, vagyis az utóbbi esetben csaknem 80 ezren voltak olyanok, akik szlovák nemzetiségűnek vallották magukat, de még vállalták a kettős kötődést.)
Csaknem hasonló asszimilációs veszélyeket rejt az iskolai oktatás nyelvének a megválasztása. Gyurgyik kimutatásai szerint a szlovák nyelvű iskolát végzett magyar gyermekek 80 százalékánál kerül sor nemzetváltásra. Azaz amíg a gyermeket a szülők magyarként íratják be a népszámlálási űrlapokra, de szlovák iskolába járatják, a gyermekek felnőttként, amikor már önbevallás alapján választják meg nemzetiségüket a népszámláláskor, szlováknak vallják magukat. A szlovákiai magyar gyermekek 20-25 százaléka az előző 10-15 évben is szlovák iskolába járt. Ez tehát az a mutató, amely miatt a demográfus-szakértők félve kezelik a 2006-os népmozgalmi adatokat, és a magyarok számát már most 500 ezer alá becsülik, mert szerintük az utóbbi időszakban is folytatódott az asszimiláció, csak nincsenek róla valós adatok. Egyébként az oktatási nyelv alapján végbement nemzetváltásra a legkirívóbb példának egy Vágsellye melletti községet, Vághosszúfalut hozzák fel általában példának. A községben 1970-ben az ezer lakos 80 százaléka volt magyar, de 1971-ben megszüntették a településen a magyar iskolát, aminek a következménye az lett, hogy a 2001-es népszámláláskor a falu 950 lakója közül már csak 19,7 százalék vallotta magát magyarnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.