Időjárási káosz az egész világon

A heves esőzést követő áradások a hét végére kaotikus helyzetet teremtettek Anglia nagy részén és Bajorországban is. Kínában már hatvannyolc halálos áldozata van az árvizeknek és földcsuszamlásoknak. A Huajhe folyón gátszakadás fenyeget, már több mint egymillió embert evakuáltak. Eközben Európában a rendkívüli kánikula is szed áldozatokat.

MN-összeállítás
2007. 07. 23. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben Európa nagy része a szűnni nem akaró hőségtől és szárazságtól szenved, Nagy-Britannia nem tud megbirkózni a napok óta szakadó eső és a nyomában járó áradások következményeivel. Az angliai Worcestershire, Gloucestershire és Warwickshire körzetében nagy területeket borított el a víz, több várost elvágtak a külvilágtól a járhatatlanná vált autóutak – adta hírül a BBC.
Worcestershire egyes részein száznyolcvan centiméteres magasságba emelkedett a víz. Eveshamben több mint harminc vendég és szállodai alkalmazott rekedt a Northwick Hotel felső emeletein, segítségre várva.
A gloucestershire-i Tewkesbury városában az áradások miatt a vízellátás is szünetel.
Több ezer ember alkalmi menedékhelyeken töltötte a hét végét Angliában és Walesben is, mert a lakásukba is betört az áradat. Az M5-ös autópályán is több száz autós akadt el, és kénytelen volt a kocsijában éjszakázni.
A mentésben a hadsereg egységei is részt vesznek. Az észak-angliai Birminghamben kétéltű járművekkel szállítottak el kétszáz lakót, mert a Tame folyó szintje olyan gyorsan emelkedett, hogy más mód nem volt a menekülésre.
A londoni metró egyik vonalának, a Circle Line-nak egyik szakasza is víz alá került, emiatt kikapcsolták az áramot, és egy szerelvény 250 utasát a metróalagútból mentették ki.
Megközelíthetetlenné váltak a déli tengerparti üdülőhelyek is, a vonatok nem, vagy csak nagy késéssel közlekednek. A londoni Heathrow-n, a világ legforgalmasabb nemzetközi repülőterén a hét végén a járatok tíz százalékát törölték az időjárás miatt.
A káosz miatt a kormányt sok kritika éri, mert a súlyos helyzetért a sok helyütt elöregedett infrastruktúra, elsősorban a csatornarendszer okolható. Gordon Brown miniszterelnök elismerte, hogy e téren vannak tennivalók, de hangsúlyozta, hogy a mostani időjárási anomáliákat nem lehet előre jelezni, ezért azokra felkészülni is nehéz.
A hét végén Bajorországot sem kímélte az ítéletidő, a szakadatlan esőzést követő áradásoknak egy halottja és több mint húsz sérültje van. A halálos áldozat egy 82 éves asszony, aki poxfordi lakásának pincéjében fulladt meg a betörő víztől. Sok helyütt megbénult a vasúti és a közúti közlekedés, Nürnberg és Bamberg között az autójukban rekedt embereket csónakokon mentették ki. Forchheim és Erlangen környékén, ahol egyes helyeken a másfél méteres magasságot is elérte az árvíz, katasztrófariadót rendeltek el. Az anyagi kárt egyelőre felbecsülni sem tudják.
Áradásokkal és földcsuszamlásokkal küzd Kína is, az ország déli és délnyugati részén már hatvannyolc halálos áldozata van a természeti csapásoknak – jelentette az AFP. Jünnan tartományban négyezer ház dőlt romba, és a víz számos termőterületet is elöntött. A keleti Anhuj tartományban a hatóságok figyelmeztették a lakosságot, hogy gátszakadásra is lehet számítani Kína harmadik legnagyobb folyóján, a Huajhén. A part menti településekről már több mint egymillió embert telepítettek ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.