Az ügyészség is egyetértett a nyomozó hatóság álláspontjával, a meglévő dokumentumokat pedig a vám- és pénzügyőrséghez küldték el. Erre azért volt szükség, mert bár a csalás gyanúja megalapozatlannak bizonyult, adócsalás és a számviteli rend megsértése valószínűsíthető az Il Ferrónál a rendőrség szerint.
Mint ismert, a BRFK még áprilisban kezdett vizsgálódni a reklámmatricás cég ellen egy polgári feljelentés nyomán. Kevesebb mint egy hónap elteltével pedig – csalás alapos gyanújával – a nyomozást is elindították.
Az ügy jellege miatt a rendőrség igazságügyi könyvszakértő bevonásával nyomozott, majd a két hete elkészített dokumentumokat a BRFK fokozott ügyészi felügyelet mellett tanulmányozta.
*
Az eredmény nem kedvező a 8000 károsult ügyfél számára. Jóformán csak a két héttel ezelőtt létrehozott pertársaság sikerében bízhatnak, amelynél a pórul járt autómatricások közül csak valamivel több mint 300-an jelentkeztek. Ők egymilliárd forint körüli összeget követelnek az Il Ferrótól, valamint annak ügyvezető-tulajdonosától, Körmendi Ákostól. – A napnál világosabb, hogy becsapták az embereket – nyilatkozta lapunknak Menyhért Mészáros László, a pertársaság életre hívója. Mint fogalmazott, a rendőrségi határozat elkeserítette, mert bebizonyosodott, hogy a jog és az igazság külön utakon járnak.
– A rendőrség munkája hagy kívánnivalót maga után – mondta, majd hozzátette, a BRFK hozzáállása az ügyhöz már előre jelezte a mostani döntést. Menyhért Mészáros szerint a rendőrség megpróbálta lebeszélni a károsultakat a feljelentésekről. A határozat ellenére bízik az általuk indított polgári per sikerében, mivel az nem büntetőjogról, hanem az Il Ferro szerződésszegéséről szól, ami nyilvánvaló. Állítása szerint a jövő hét végén megindíthatják az eljárást. Menyhért Mészáros a V. Detti Kft. – amely az Il Ferro matricázását végezte alvállalkozóként, ám a cégbejegyzés alapján nem létezik – védőügyvédjeként került a képbe, mert azt állítják, a cég több millió forinttal tartozik nekik, ezért az Il Ferro felszámolását indítványozták.
Az autóreklámos vállalkozás a panaszosok szerint úgy károsította meg a vele szerződőket, hogy azoknak kezdetben 180 ezer, illetve 333 ezer forint úgynevezett regisztrációs díjat kellett fizetniük az Il Ferro számára. Cserébe a vállalkozás azt ajánlotta, hogy az ügyfelek új autójának részleteit átvállalja havi 40 ezer forintig. A szerencsésebbekhez kezdetben még rendszeresen megérkezett a havi juttatás, később azonban ezt is befagyasztották. Így akadt olyan ügyfél is, aki a 180 ezer forintért cserébe az autóján hordozott reklámmatricán kívül semmit nem kapott.
Nem kellett sokat várni arra sem, hogy megjelenjenek az Il Ferro „klónjai”. Az első ezek között a Hír Autó volt, amely megszólalásig hasonló konstrukciót ajánlott. Korábban személyi kapcsolatok is kirajzolódtak az Il Ferro és a Hír Autó között, ám a rendőrség az Index szerint az utóbbi vállalkozásnál elutasította a nyomozást. A Hír Autó csaknem másfél hónapja jelentette be: három hónapig nem fizet.
Vácott létrejött a Mobil Reklám Hungária, amely szintén néhány ezres ügyfélkört tudhatott magáénak. A vállalkozás pár hónapja függesztette fel a kifizetést, majd nem sokkal ezután annak vezetői is eltűntek. Lakossági feljelentés alapján a rendőrség itt is nyomozásba kezdett, a vád azonban nem csalás, hanem sikkasztás volt. A könyvvizsgálói jelentés tanulmányozása ebben az esetben még mindig tart. Egy harmadik cég tevékenységére pedig az elmúlt hetekben derült fény. A debreceni Rolf-autó ügyében a rendőrség csalás gyanújával indította meg az eljárást július elején. A februárban indult vállalkozásnál körülbelül 100 embernek veszett el a pénze.
Mégsem kell Európának a sok migráns, Orbán Viktor ezt már rég megmondta
