Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője közölte: legkorábban 2009-től lehetne bevezetni az összevont ingatlan típusú adókat. A bejelentés ellentétes a Pénzügyminisztérium hétfői tájékoztatásával, a vasárnapi koalíciós megállapodással, valamint hazánk konvergenciaprogramjával, ezek ugyanis az értékalapú ingatlanadó bevezetésére 2008. január elsejei határidőt szabnak meg. Kérdésessé vált a luxusadó sorsa is: míg a pénzügyi tárca államtitkára hétfőn még azt mondta, a luxusadót és több más, ingatlanalapon szedett helyi adót vált fel 2008-tól az egységes ingatlanadó, addig Lendvai arról beszélt, hogy jövőre mégsem szűnik meg a luxusadó, sőt annak értékhatárát – 100-ról 50 millióra – csökkentik.
*
Mindezekkel a szocialista politikus szerint az MSZP frakciója is egyetért. Ennek azért van jelentősége, mert a vasárnapi koalíciós megállapodás, illetve a hétfői minisztériumi bejelentés után olyan szocialista vélekedések láttak napvilágot, amelyek arra utaltak, hogy az ingatlanadóról született döntés előtt nem egyeztettek a nagyobbik kormánypárt képviselőivel. Valószínűleg a párton belüli ellenállást próbálja enyhíteni az is, hogy Lendvai tegnap közölte: munkacsoport alakul annak vizsgálatára, hogyan lehetne egyszerűsíteni és egységesíteni az ingatlanhoz kötődő adókat. A frakcióvezető azt is megígérte, hogy ebbe a munkába bevonják az önkormányzatokat.
A szocialista frakcióvezető mellé tegnap felsorakozott az SZDSZ elnöke. – A kormány nem döntött még az ingatlanadó mértékéről, de legfeljebb tized százalékokban gondolkodunk – mondta az Info Rádiónak a gazdasági miniszter. Kóka János megerősítette: a törvény ugyan 2008. január elsején lép hatályba, de az új adó bevezetésére csak 2009-ben kerülhet sor.
Az ingatlanadóról szóló hétfői bejelentés után a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ), a Megyei Jogú Városok Szövetsége, számos polgármester, de még Budapest szabad demokrata főpolgármester-helyettese is kifogásolta, hogy a bevezetésről nem egyeztettek velük a kormánypártok, amelyek az adó beszedését éppen az önkormányzatokra hárítják át. A helyhatóságok aggodalma nem alaptalan, hiszen az ingatlanadó több mint hárommillió ingatlant és 2,6 millió adóalanyt érint majd.
Lendvai Ildikó bejelentését Gémesi György, a MÖSZ elnöke tegnap a kapkodás egyértelmű jelének minősítette. Gémesi szerint az önkormányzatok támogatják az ingatlan típusú adók összevonását és egy korszerűbb rendszer bevezetését, a lakosságra rakódó pluszterhek bevezetését azonban ellenzik.
Vlagyimir Putyin: Véget ér a nyugati dominancián alapuló világrend korszaka
