(Újvidék)
Ezúttal csak a délvidékiekről volt szó, hiszen a romániai és a szlovákiai magyarság tagjai már uniós polgárok – ami szabad mozgást szavatol nekik –, a kárpátaljaiak esetében pedig az ukrán alkotmány nem teszi lehetővé, hogy más országnak is az állampolgárai legyenek. Szerbia jogrendje ismeri a kettős állampolgárság intézményét (éppen mostanság igyekszik ezt alkalmazni is a montenegrói szerbek érdekében). De hogy a Vajdaságnál maradjunk, a tartományban élő kisebbségek közül egyedül a magyarnak és a ruszinnak (anyaországának Ukrajnát tarthatja) nem adatott meg a kettős állampolgárság lehetősége, s ez nem Szerbián múlott. A horvátok, a szlovákok, a románok, a montenegróiak közül, aki akarta, kettős állampolgár lehetett. Tehát ha a kárpátaljaiakon nem is, a vajdasági magyarokon ily módon lehet segíteni. Lehetne.
A vajdasági magyarok azonban tisztában vannak azzal, hogy milyen politikai akarat nyilvánul meg a kormányzat és a parlamenti többséget alkotó pártok részéről e kérdés rendezése iránt. De a közvélemény hangulatát is lemérhették már. Például abból is, hogy a magyar sajtó nem ismertette az interjúnak azt a részét, amelyben az államfő a határon túliakról beszélt, többek között a kettős állampolgárságról is. Az érdeklődés Magyarországon érthetően belpolitikai kérdésekre irányult, s határon túlról is látszott, hogy Sólyom László belpolitikai szempontból igen fontos nézeteket fogalmazott meg.
A Vajdaságban azonban a magyar államfőnek éppen ezekre a mondataira figyeltek fel leginkább. Hogyan vélekedik minderről Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, akivel folytatott korábbi megbeszélésére utal is a magyar elnök?
– Számomra a köztársasági elnöknek ez a nyilatkozata nem jelent akkora meglepetést, mint amekkorát szerzett a közvéleményben. Másfél hónappal ezelőtt ugyanis – amikor alkalmam volt bemutatkozó látogatást tenni nála – abban a valamivel több mint egyórás beszélgetésben többek között a kettős állampolgárság kérdését, illetve Magyarországnak a schengeni rendszerhez való csatlakozását követő helyzetet is végigbeszéltük. Ezen a beszélgetésen egyértelműen elmondta, hogy ő támogatja a kezdeményezést, nevezetesen azt, hogy úgy módosuljon az anyaországi állampolgársági törvény, hogy azoknak a kisebbségi közösségeknek, amelyeknek az országa nem tagja az Európai Uniónak, és a belső jogrendje nem tiltja a kettős állampolgárság lehetőségét, váljék lehetővé a kettős állampolgárság megszerzése. Elmondta, hogy ezt az elképzelést támogatni tudja, támogatni fogja, ugyanakkor azt is elmondta, hogy a mozgástere és a dolgokra való ráhatási lehetősége eléggé behatárolt. A köztársasági elnöki intézmény alkotmányos helyzete ilyen. – Ettől függetlenül nagyon fontosnak tartom ezt a nyilatkozatot. Úgy gondolom, ha nincs is mögötte olyan jogalkotási súly, mint ahogy szeretnénk, van mögötte egy pozícióból származó politikai súly, s ez a mondottaknak nyomatékot fog adni – nyilatkozta Pásztor István a Magyar Nemzetnek.
A vajdasági magyarok – s ebben a kérdésben teljes az egység – a schengeni övezet kiterjesztésére a legjobb, illetve egyedüli jó válasznak a kettős állampolgárságot tartják. Ez az álláspont találkozott a magyar elnökével és korábban a Fideszével is, amely állásfoglalásnak nemrégiben Németh Zsolt adott hangot, ami ugyancsak kedvező visszhangra talált a Délvidéken.
A magyar kormány a vízumrezsim liberalizálásában keresné a megoldást, elsősorban az úgynevezett nemzeti vízum kiadásában. A szabadkai főkonzulátus igyekszik is népszerűsíteni e beutazási könnyítést – ösztönzi a polgárokat, váltsák ki még a schengeni rendszer bevezetése előtt, ám az érdeklődés korántsem akkora, mint számítottak rá. Sok vajdasági magyarnak a feltételek nehezen teljesíthetők, vagy visszariadnak a beszerzendő okmányok listája láttán.
Mivel a vajdasági magyarok politikai vezetői tökéletesen tisztában vannak azzal, hogy e nemzetrész tagjai a közeljövőben nem számíthatnak a kettős állampolgárságra, igyekeznek együttműködni a magyar kormánnyal, hogy az itteni magyarság ne szakadjon el teljesen a nemzettől.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
