Kétséges a borászati kutatók jövője

Költségvetés nélkül, erős bizonytalanságban működnek az emiatt egyre jobban eladósodó szőlészeti és borászati kutatóintézetek. A kormány – amint az előre látható volt – a legutóbbi, negyedik változatot tartalmazó rendeletét sem tudta betartani, az intézmények nem kerültek át július elsejével az egyetemekhez. Fontos megjegyezni, hogy a világ legelső borászati kutatóhálózatáról van szó, mely óriási szellemi kapacitást halmozott fel, s mindössze 400-500 millió forintos költségvetéssel működnek.

Dénes Zoltán
2007. 07. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igen mostoha körülmények között tevékenykednek a szőlészeti és borászati kutatóintézetek, melyek forrásait idén már be sem tervezték a költségvetésbe. A jelenleg még az agrártárca fennhatósága alatt működő intézetek kálváriája 2004-ben azzal kezdődött, hogy össze akarták őket vonni, majd tavaly döntöttek a gazdasági társasággá alakításuk utáni privatizációról, mely elhatározást végül a kormány ismét megváltoztatta. A legutóbbi forgatókönyv szerint a kutatóintézeteknek július elsejéig kellett volna átkerülniük az oktatási minisztériumhoz, mely átadta volna őket a rájuk igényt tartó felsőoktatási intézeteknek. Mivel az agrártárca a kutatóintézetek költségvetési előirányzatát nem, csak magukat az intézményeket adta volna át, a két tárca a mai napig nem tudott megegyezni. – Maga a dátum is teljes képtelenség, mivel nyilvánvaló, hogy egy költségvetési intézményt nem lehet egyik napról a másikra átadni, hiszen előbb el kell készíteni a vagyonfelmérést, meg kell határozni a feladatait, és azokhoz pénzügyi forrásokat is hozzá kell rendelni – mondta lapunknak Kozma Pál, az agrártárca pécsi szőlészeti és borászati kutatóintézetének igazgatója. Sürgősnek nevezte, hogy a kormány végre döntsön arról, hogy az egyes intézetek mely egyetemekhez kerülnek, de még fontosabbnak tartotta a feladatok, illetve az azokhoz rendelt pénzügyi források megállapítását. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kutatóintézet az év elején csak három hónapra kapott költségvetést. A helyzet egyébként hasonló a többi, az egri, a badacsonyi és a kecskeméti intézetek esetében is. A pénzügyi szempontból légüres térben működő kutatóintézetek helyzete ezért egyre drasztikusabb, mivel a hektikusan érkező költségvetési pénzek miatt folyamatosan nő az eladósodottságuk. Tartozásaik nagyrészt abból keletkeztek, hogy az agrártárca nem, részben vagy későn utalta a bérek kifizetésére szánt összegeket. A legrosszabb helyzetbe, mintegy 140 millió forintos tartozással, a kecskeméti kutatóintézet került. – Az okok hasonlók, csupán súlyosabbak, mivel Kecskemétnek két évvel ezelőtt át kellett vennie a kőbányai és a tarcali kutatóintézeteket, ám az új feladatokhoz az agrártárca nem biztosított forrásokat – mondta Botos Ernő Péter, a tárca kecskeméti szőlészeti és borászati kutatóintézetének igazgatója, aki osztotta kollégája véleményét, hogy jelenleg már csak a meglévő értékek megvédéséről lehet szó, amihez mielőbb le kellene bonyolítani az átadás-átvételt, mégpedig sokkal több szakmai megfontolás előtérbe helyezésével. Kozma Pál is azt hangsúlyozta, hogy az érintett minisztériumoknak el kellene mozdulniuk az egymásra mutogatás helyzetéből, s végre meg kellene határozni az intézmények feladatkörét, intézményi hovatartozását és költségvetését.
A helyzet egyébként veszélyeket is rejt magában, mivel a kutatóintézetek átadása az egyetemek részére éppen egy olyan időszakban történik, amikor születőben van a felsőoktatási intézményeknek nagyobb autonómiát biztosító törvény elfogadása, mely lényegében rájuk bízná a vagyonukkal való gazdálkodást. Ezért, amennyiben a kritikus helyzetbe sodort kutatóintézetek valamely jellemzően ugyancsak forráshiányos egyetemhez kerülnek, félő, hogy azok idővel a vagyon eladásával és létszámcsökkentéssel igyekeznek úrrá lenni a helyzeten. Márpedig nem kis vagyonról van szó: csak a pécsi kutatóintézet közel egymilliárd forintos földvagyonnal s öszszességében mintegy másfél milliárdra becsült vagyoni értékkel rendelkezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.