A határozattervezet szerint Belgrád és Pristina folytatná a tárgyalásokat még 120 napig, ezt követően az ENSZ átadná Koszovó igazgatását az EU-nak, a NATO-erők azonban maradnának a tartományban. Ha a Biztonsági Tanács (BT) nem hozna határozatot – ami igen valószínűnek látszik –, akkor az összekötő csoport szervezné a párbeszédet. Ezt a lehetőséget Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője ismertette.
Oroszország új tárgyalásokat követel új közvetítővel, s ezeknek a tárgyalásoknak nem szabna semmiféle határidőt. Tehát addig tartanának, amíg a két fél kompromiszszumos megoldásra nem jut. Ebben a pillanatban a mindkét fél számára elfogadható megoldás felkutatása lehetetlen feladatnak látszik, ez kilátástalanságba taszítaná a rendezési folyamatot.
A nyugati fővárosokban továbbra is kemény bírálatokkal illetik Moszkva döntését, hogy az utolsó rendezési javaslatot is elvetette. „Oroszország, úgy látszik, többé nem kíván részt venni az összekötő csoport munkájában” – hangzik a nyugati értékelés, s nincs kizárva, hogy a koszovói rendezés Moszkvát kihagyva folytatódik.
Angela Merkel német kancellár Berlinben Vojiszlav Kostunica szerb kormányfő tudomására hozta azt az álláspontot, hogy a tárgyalásokat BT-határozat nélkül is folytatják. Kostunica viszont azt szeretné, ha a megbeszélések a BT 1244. számú határozata (az okmány elismeri a szerb szuverenitást) alapján és az „Ahtisaari-tervvel nem megterhelve” folytatódnának. A Nyugat viszont nem kér a 1244-esből, s ha lehetne, újra cserélné.
A diplomáciai harc zajlik ugyan, de a végeredmény nem kétséges. Ezt tette egyértelművé ismét Washington – ki tudja, hányadszor. Nicholas Burns amerikai államtitkár-helyettes kijelentette, hogy Koszovó még az idén független lesz. Ezt vagy az ENSZ-ben érik el, vagy más mechanizmusok által. Az Egyesült Államok elismeri Koszovót – nyilatkozta a diplomata a pristinai Koha Ditorénak. Amerika nem fogja megengedni senkinek sem, hogy akadályozza a függetlenséget, mivel erre ígéretet tett Koszovó népének, s ígéretét betartja.
A pristinai vezetők közben egyértelműen utalnak arra, hogy támogatóik jóváhagyásával készek egyoldalúan kikiáltani Koszovó függetlenségét. Taktikai kérdésekben viszont a koszovói vezetőségben sincs teljes egység.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
