Külső és belső kritikák Gyurcsánynak

Több vezető szocialista politikus is úgy véli, Gyurcsány Ferenc a párt felhatalmazása nélkül egyezett meg az SZDSZ-szel a koalíciós megállapodás kiegészítéséről. A miniszterelnököt a Gazdasági és Szociális Tanács tegnapi ülésén is bírálták.

Török László
2007. 07. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem pontosan arra adott felhatalmazást Gyurcsány Ferencnek az MSZP országos elnöksége, mint amit végül a hét végi koalíciós megállapodásban aláírt a miniszterelnök – nyilatkozták vezető szocialista politikusok. A Magyar Hírlap szerint „értetlenség és felháborodás” fogadta az ingatlanadó bevezetésének bejelentését, erről a múlt heti, kétnapos elnökségi ülésen szó sem volt. Kovács Tibor, a szocialisták frakcióvezető-helyettese elmondta, korábban a képviselőcsoport azon az állásponton volt, hogy ne vezessenek be új típusú ingatlanadót a közeljövőben, arról határozat, hogy ez a vélemény megváltozott volna, nem született. Ezzel szemben Kiss Péter kancelláriaminiszter leszögezte: a koalíciós szerződés tervezett mellékletét a szocialista parlamenti frakció, a párt elnöksége és szombaton az országos választmány is megvitatta, sőt más szakmai egyeztetések is voltak.
– Mindez azt mutatja, hogy nagyon alaposan végigtárgyaltuk a koalíciós megállapodás kérdéseit, köztük az ingatlanadóról szólót is – jelentette ki az MSZP alelnöke a kormányszóvivői tájékoztatón, aki szerint az értékalapú ingatlanadó bevezetésének részleteiről egy most felálló munkacsoport egyeztet majd.
A nagyobbik kormánypártban sérelmezik azt is, hogy az egészségbiztosítási rendszerrel kapcsolatos kiegészítés azt jelentheti: az állam tárgyalhat arról, hogy a biztosítónak elad tulajdonrészt. A megállapodás szerint „a kisebbségi tulajdonos nem rendelkezik automatikus joggal, például opcióval a többségi tulajdonrész kivásárlására”. Ezt többen úgy értelmezik, hogy a lehetőség megvan a magánbefektetők 49 százalék feletti tulajdonszerzésére, csak nem automatikusan, erről az állam tárgyalhat.
Gyurcsány Ferencet, illetve a kormány egyéves tevékenységét a gazdasági és szociális tanács (gszt) tegnapi ülésén is kritizálták. Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége képviseletében felszólaló Borsik János szerint az intézkedések „elégedetlenséget, tartós visszatetszést” váltottak ki az emberekből, akik úgy érzik, a versenyt előtérbe helyező „neoliberális” gazdaságpolitika magukra hagyja őket. Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke kifogásolta, hogy az egészségügyi és oktatási reformok kapcsán senki nem beszél a megelőzésről. – Miközben tartós demográfiai krízis tapasztalható, a családpolitika nem változik – hívta fel a figyelmet az akadémikus. Ugyanakkor úgy vélte, nem elegendő a kórházi ágyszámleépítés, mert míg az EU-ban ezer főre 2,2 ágy jut, addig nálunk a reformok után is 4,4. Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetsége elnöke a kormányzati kommunikációt bírálta, mert a miniszterelnök annak ellenére beszél állandóan ingyenes egészségügyi szolgáltatásokról, hogy az állampolgárok azért járulékokat fizetnek.
A miniszterelnök ezekre reagálva kifejtette, bár sokszor éri a politikusokat az a vád, hogy „tervezett cselekvések helyett jelszavakkal” kormányoznak, ez nem feltétlenül csak rájuk igaz. A kormányfő szerint a „legtisztességesebb humanista program” megvalósítása zajlik éppen. – Azt kérem, hogy a tanács reformelkötelezettsége a konkrét lépések vonatkozásában is nyilvánuljon meg – fordult Gyurcsány Ferenc a gszt-hez, megígérve, a következő évek a minőségről, a teljesítményről és a fejlesztésekről fognak szólni. Bevezetőjében a kormányfő kifejtette, hogy az állami működés szerkezetére és a költségvetési egyensúly megteremtésére irányuló politika első éve sikeres volt. Bejelentette, átfogó közpénzügyi reform veszi kezdetét, így a következő két évben négy átfogó törvénycsomag készül annak érdekében, hogy a legfontosabb pénzügyi kérdések a választásoktól függetlenül változatlanok maradjanak. Gyurcsány Ferenc beszédében kiemelte: a kormány legnagyobb eredménye, hogy „kibillentette az országot” a mozdulatlanságból.
– Magyarországnak mozgásban kell maradnia, a változatlanság lemaradással jár – tette hozzá.
A felszólalások befejeztével Kiss Péter kancelláriaminiszter úgy öszszegzett, hogy a kormány politikája baloldali karakterű, mert nem a verseny elkerüléséről, hanem annak megnyeréséről szól. Társadalompolitikai kérdéseket érintve kitért arra, hogy növelni kell a romák és a fogyatékosok aktivitását, mert ezzel az egész társadalom aktivitási szintje emelkedik.

Fidesz: négy pénzbehajtási forma. A koalíciós szerződés módosítása valójában négy pénzbehajtási formával sújtja az embereket: a biztosítási rendszer privatizálásával, az ingatlanadó bevezetésével, több személyi jövedelemadóval és a nyugdíjkorhatár emelésével – jelentette ki tegnap Varga Mihály. A Fidesz alelnöke szerint a koalíciós szerződés annak elismerése is, hogy tavaly tavasz óta az emberek életét érintő legfontosabb területeken folyamatosan romlott a helyzet. Az elmúlt években csak egy hatalmas csődtömeget hozott létre a kormányzat, s most ennek a finanszírozására akarnak behajtani még több pénzt az emberektől. Hozzátette: ennek a kormánynak egyetlen szavát sem hiszik el, a koalíciós partnerek a hazudozásban következetesek maradtak az elmúlt időszakban is. A volt pénzügyminiszter emlékeztetett, hogy Gyurcsány Ferenc nyelvtanilag hibásan a „legőszintébb becsületszavára” esküdözött, hogy ez a kormány az adócsökkentések kormánya lesz, ehelyett adókat emelnek és újabb adónemeket vezetnek be. Hárommillió ember nem tud kijönni a jövedelméből, folyamatosan nő az elszegényedők száma – mondta Varga Mihály. (P. G.)

A KDNP ellenállásra szólított fel. Az MSZP–SZDSZ-kormány egészségügyi paktuma tovább növeli az emberek kiszolgáltatottságát, és rontja a magyar orvoslás elmúlt évtizedekben elismert színvonalát – jelentette ki tegnap Nagy Kálmán kereszténydemokrata egészségpolitikus. Mint a képviselő elmondta, a koalíció által kitalált, a magántőke és a közpénz együttes részvételével létrejövő egészségfinanszírozási modellt eddig még soha, sehol nem próbálták ki. A politikus az embereket ellenállásra szólította fel. – Azokkal a biztosítókkal, amelyek beszállnak ebbe az üzletbe, az ügyfelek minden szerződést mondjanak fel – szorgalmazta a képviselő. (B. B.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.