Valamennyi család megkapta a kárpótlást. Most írják alá azokat a dokumentumokat, amelyekben közlik, hogy megkapták a kárpótlást, és beleegyeznek, hogy a legfelsőbb igazságügyi tanács tetszése szerint döntsön a hat egészségügyi dolgozó ügyében – közölte Idrisz Laga, a családok szóvivője. Az aláírt okmányt a családokkal tárgyaló Kadhafi Alapítványnak adták át, amely a közvetlenül az igazságügy-miniszter fennhatósága alá tartozó legfelsőbb igazságügyi tanácsnak továbbította azt. A tanács kedd este életfogytiglani börtönbüntetésre enyhítette a legfelsőbb bíróság döntését, amely július 11-én megerősítette a decemberben első fokon meghozott halálos ítéleteket.
Az öt bolgár ápolónőt és az azóta bolgár állampolgárságot kapott palesztin orvost azzal a váddal ítélték halálra, hogy szándékosan fertőztek meg HIV-vírussal a második legnagyobb líbiai város, Bengázi kórházában 438 gyermeket, akik közül 56 azóta meghalt – emlékeztet az MTI. Az egészségügyi dolgozók tagadták a vádat, mondván, hogy a kórházban uralkodó siralmas higiéniai állapotok okozták a fertőzést, és kínzással csikarták ki tőlük a beismerő vallomást.
A családok már vasárnap este közölték, hogy elfogadták az áldozatonkénti egymillió dolláros kárpótlást, de addig nem voltak hajlandók semmit aláírni, amíg a pénzt át nem utalták. Szóvivőjük közölte: az áldozatok száma csaknem 460, miután mintegy 20 anya is elkapta gyermekétől a betegséget. Ivajlo Kalfin bolgár külügyminiszter Szófiában bejelentette, hogy országa fontolóra veszi részvételét egy Líbiának nyújtandó nemzetközi humanitárius segélyben. Kalfin erről a bolgár közszolgálati rádiónak adott interjúban beszélt, de további részleteket nem közölt. A bejelentés néhány órával a líbiai legfelsőbb igazságügyi tanács ülése előtt hangzott el. Arra a kérdésre, hogy Szófia elengedi-e Líbia adósságát, a miniszter közölte: „Az a szabály, hogy az adóssággal kapcsolatos műveletek nem nyilvánosak.”
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
