Nem folytatódott júniusban a pénzromlás ütemének mérséklődése: a lapunk által megkérdezett elemzők úgy vélik, a fogyasztói árak átlagos drágulási üteme – a májusban mért 8,5 százalék után – a múlt hónapban 8,5-8,6 százalékos lehetett. A Központi Statisztikai Hivatal ma teszi közzé a júniusi tényadatokat. Az előrejelzések a korábbiaknál némileg most pesszimistábbak, májusban ugyanis az elemzők még arra számítottak, hogy a márciusi kilencszázalékos drágulási csúcs után az infláció minden hónapban lassan, de folyamatosan csökkenni fog. Különösen nagy szóródás figyelhető meg a szeptemberre vonatkozó prognózisoknál. Míg tavaszszal – a tavaly őszi nagy áremelési hullám hatása miatt – az elemzői konszenzus szeptemberre az infláció drasztikus csökkenését várta, a jelenlegi előrejelzések többsége már nem öt százalék alatti, hanem 5,4-5,5 százalék körüli pénzromlási ütemet jósol.
A kockázatokat Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője a kilátásba helyezett élelmiszerár-emelésekkel indokolta. Suppan úgy látja, ha az ágazati előrejelzések tényleg megvalósulnak, azaz a pékáruk, illetőleg a tejtermékek ára jelentősen emelkedik, akkor kérdésessé válik a kilencedik hónapra várt drasztikus inflációcsökkenés.
Hasonló prognózist adott Trippon Mariann, a CIB Bank elemzője, aki szerint júniusban az átlagos fogyasztóiár-emelkedés elérte a 8,5-8,6 százalékot. Az elemző úgy véli, a tartós fogyasztási cikkek esetében – az erős forint és a gyengülő belső kereslet miatt – árcsökkenés várható, ahogyan a leértékelések nyomán a ruházati cikkeknél is. A szolgáltatásoknál az elemző a májusinál alacsonyabb árnövekedést jósol, mivel májusban jelentős közlekedésitarifa-emelések léptek életbe. Úgy vélte, a legnagyobb bizonytalanság az élelmiszerárak alakulását övezi.
A portfolio.hu internetes gazdasági portál felmérése ugyancsak azt mutatja, hogy a múlt hónapban megállt az infláció csökkenése. A 18 hazai és külföldi elemző megkérdezésével összeállított előrejelzés alapján a júniusi stagnálás után szeptemberre 5,4, míg decemberre 5,2 százalékos pénzromlási ütem várható. Az elemzők arra számítanak, hogy a jövő év végére 3,4 százalékig süllyedhet az infláció.
Az MTI által kérdezett tíz nagy londoni befektetési ház – Merrill Lynch, JP Morgan, Dresdner Kleinwort, Goldman Sachs, Barclays Capital, UBS, Deutsche Bank, HSBC, Crédit Suisse, Citigroup – elemzői 8,1–8,7 százalék közötti prognózisokat adtak.
A MÁV vasúti katasztrófa sújtotta területté nyilvánította a főváros és a Balaton térségét
