Magas marad idehaza az infláció

Júniusban magas szinten stagnált az infláció – vélekedtek a lapunk által megkérdezett elemzők, akik szerint az átlagos drágulás hátterében most az élelmiszer- és az üzemanyagárak emelkedése áll. Figyelemre méltó, hogy az infláció szeptemberre várt, drasztikus csökkenését most már kérdésesnek tartják a szakemberek. A Központi Statisztikai Hivatal ma teszi közzé a tényadatokat.

Szabó Eszter
2007. 07. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem folytatódott júniusban a pénzromlás ütemének mérséklődése: a lapunk által megkérdezett elemzők úgy vélik, a fogyasztói árak átlagos drágulási üteme – a májusban mért 8,5 százalék után – a múlt hónapban 8,5-8,6 százalékos lehetett. A Központi Statisztikai Hivatal ma teszi közzé a júniusi tényadatokat. Az előrejelzések a korábbiaknál némileg most pesszimistábbak, májusban ugyanis az elemzők még arra számítottak, hogy a márciusi kilencszázalékos drágulási csúcs után az infláció minden hónapban lassan, de folyamatosan csökkenni fog. Különösen nagy szóródás figyelhető meg a szeptemberre vonatkozó prognózisoknál. Míg tavaszszal – a tavaly őszi nagy áremelési hullám hatása miatt – az elemzői konszenzus szeptemberre az infláció drasztikus csökkenését várta, a jelenlegi előrejelzések többsége már nem öt százalék alatti, hanem 5,4-5,5 százalék körüli pénzromlási ütemet jósol.
A kockázatokat Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője a kilátásba helyezett élelmiszerár-emelésekkel indokolta. Suppan úgy látja, ha az ágazati előrejelzések tényleg megvalósulnak, azaz a pékáruk, illetőleg a tejtermékek ára jelentősen emelkedik, akkor kérdésessé válik a kilencedik hónapra várt drasztikus inflációcsökkenés.
Hasonló prognózist adott Trippon Mariann, a CIB Bank elemzője, aki szerint júniusban az átlagos fogyasztóiár-emelkedés elérte a 8,5-8,6 százalékot. Az elemző úgy véli, a tartós fogyasztási cikkek esetében – az erős forint és a gyengülő belső kereslet miatt – árcsökkenés várható, ahogyan a leértékelések nyomán a ruházati cikkeknél is. A szolgáltatásoknál az elemző a májusinál alacsonyabb árnövekedést jósol, mivel májusban jelentős közlekedésitarifa-emelések léptek életbe. Úgy vélte, a legnagyobb bizonytalanság az élelmiszerárak alakulását övezi.
A portfolio.hu internetes gazdasági portál felmérése ugyancsak azt mutatja, hogy a múlt hónapban megállt az infláció csökkenése. A 18 hazai és külföldi elemző megkérdezésével összeállított előrejelzés alapján a júniusi stagnálás után szeptemberre 5,4, míg decemberre 5,2 százalékos pénzromlási ütem várható. Az elemzők arra számítanak, hogy a jövő év végére 3,4 százalékig süllyedhet az infláció.
Az MTI által kérdezett tíz nagy londoni befektetési ház – Merrill Lynch, JP Morgan, Dresdner Kleinwort, Goldman Sachs, Barclays Capital, UBS, Deutsche Bank, HSBC, Crédit Suisse, Citigroup – elemzői 8,1–8,7 százalék közötti prognózisokat adtak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.