Kakuk György alezredes, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztályának vezetője szerint a békenyilatkozat felér egy „meg nem támadási szerződéssel”. Mint elmondta, a helyi és megyei kollégáinak akadt elég dolga 2003 óta: ugyanis már négy éve tart az ellenségeskedés hat rivális roma család között. A szombaton jelentős anyagi kárt szenvedett H. család ellen 2003-tól tizenegy esetben indult büntetőeljárás, többtucatnyi embert vontak felelősségre garázdaság, hivatalos személy elleni erőszak, illetve további bűncselekmények miatt. A hét végi, „háromszáz emberes” balhé idején 16 személyt állítottak elő, közülük három esetében kezdeményezett a megyei főügyészség előzetes letartóztatást az egri megyei bíróságon.
Az alezredes szavai szerint a közelmúltban kétszer támadtak rendőrökre Hevesen, az egyik ilyen alkalom során három egyenruhás sérült meg. Példaként említette, hogy körülbelül egy évvel ezelőtt a hevesi rendőrkapitányság munkatársai Dankó Pista utcai lakásán találták meg azt a harmincesztendős körözött személyt, aki ellen az elmúlt fél évtizedben tizenhárom elfogatóparancsot adtak ki a bűnüldöző szervek. Az illetőnek az öt esztendeje kihirdetett jogerős ítélet alapján börtönben kellene ülnie.
Az akció során a helyi kapitányság nyolc munkatársa intézkedett, ám a bujkáló fiatalember fizikai ellenállást tanúsított elfogása előtt. Egyéb lehetőség híján a rendőrök testi kényszert alkalmaztak, viszont a lakásban tartózkodó mintegy tizenöt személy a férfi védelmére kelt. Három rendőrt tettleg bántalmaztak, mindazonáltal az elfogás fegyverhasználat nélkül zajlott le. A férfit megbilincselték, és a járőrautóba tessékelték, noha ekkorra kint elszabadultak az indulatok.
Az emlékezetes napon száz emberből álló tömeg verődött össze az utcán a férfi elfogása során – fogalmazott Kakuk György –, s a feldühödött, fenyegetőző csoport tagjai közül valaki egy baltát dobott a járőrkocsi hátsó ajtajának. A magáról megfeledkezett népes társaság távol tartása érdekében könnygázt vetettek be a rendőrök, de fegyvereiket ezúttal sem használták. A rendőrök elleni támadás ezzel nem zárult le, az idén például két alkalommal kellett kényszerintézkedést alkalmazni testi épségük megóvása érdekében. A Heves megyei tiszt népes családok bűncselekményeiről beszélt, s úgy véli, a romák jobban ismerik jogaikat, mint azt bárki gondolná. A hevesi rendőrkapitányság mintegy hetven dolgozójának bőven kijutott az erőszakból – tette hozzá –, legutóbb például a városi búcsúban és az általános iskolai ballagás után feledkezett meg magáról a helyi romák egy-egy csoportja.
A szombati attakot követően a hevesi városvezetés megunta az állandósult ellenségeskedést, ezért Csáki Zsigmond polgármester kezdeményezése alapján béketárgyalásra hívták a hat izgága család képviselőit, s egy megállapodást írtak alá, amelyben megígérték, hogy az esetleges nézeteltérések ellenére sem esnek egymásnak. Megpróbálják békésen rendezni ügyeiket, s ez a dokumentum azért fontos a város első embere szerint, mert a helyi rendőrkapitány, Kiss Tibor, a kisebbségi önkormányzati vezetője, Balogh Jánosné, valamint a kisebbségi jogvédő szervezetek egyik képviselője, Száva Vince szintén részt vett a megbeszélésen, s ők is aláírták a békeszerződést.
Csáki Zsigmond elmondta: mintegy kétezer roma él Hevesen, a viták pedig leginkább az érdekellentétek miatt alakultak ki. Egyesek bűnözői körökkel tartanak fenn kapcsolatot, mások fém és egyebek lopásából tartják fenn magukat, míg a gazdagabbak uzsorakamatra adnak kölcsön pénzt, s ha az adós nem fizet időben, akkor megnézheti magát. Mindazonáltal a polgármester felhívta a figyelmet: eddig sem kellett ahhoz nagy dolognak történnie, hogy a romák egymásnak essenek. A múlt héten például fiatalok szólalkoztak össze, s ebből alakult ki a szombati reváns. Sok millió forintos kár keletkezett, mégsem tanultak az esetből a családok. A városvezető reméli: hatásos lesz a megegyezés, mert nagy szükség lenne a nyugalomra Hevesen. További eredmény, hogy létrehoztak egy roma tanácsot, amelyben azok a roma családok képviselői dolgoznak majd, akik – vezéregyéniségként – képesek hatást gyakorolni a hevesi romák viselkedésére.
A Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) 48 alkalmazottját vezényelték Hevesre a hét végén. A helyi rendőrök segítségével állították helyre a nyugalmat. Gálik Viktória, a Rebisz sajtóreferense nem tudott adatokkal szolgálni a kiadásokat illetően, annyit azonban elárult: dologi kiadással, munkabérrel, üzemanyagköltséggel, valamint amortizációval kell számolni. Lapunk számításai szerint ez az összeg elérheti akár a tízmillió forintot is.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
