Tévesnek bizonyult az a hír, amely szerint az osztrák OMV pénteken nyilvános felvásárlási ajánlatot tesz a Mol papírjaira, méghozzá a jelenlegi tőzsdei árfolyamnál magasabb áron. Az információt a Reuters hírügynökség és a Népszabadság közölte tegnap, s mindketten „magas rangú” kormányzati hírforrásra hivatkoztak. Hogy azt a bizonyos forrást a magyar vagy az osztrák kormányban kell-e keresni, nem derült ki, az OMV azonban szinte azonnal cáfolta az értesülést. – Egészen bizonyos, hogy nem teszünk ma ajánlatot a Molra, ez kizárható. Nincs semmiféle új hír. Továbbra is nyitottak vagyunk a tárgyalásokra – nyilatkozta az osztrák társaság vezető szóvivője, Bettina Gneisz-Al-Ani tegnap délelőtt. Később a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete is megerősítette, hogy nem érkezett bejelentés nyilvános ajánlattételről a Mol-részvényekre tegnap a hivatali munkaidő végéig. A nyilvános ajánlattételről szóló híreket a Mol nem kommentálta.
A szakemberek úgy vélik, hogy bár tegnap nem jelentettek be felvásárlási ajánlatot, az OMV a jövőben erre még sort keríthet. Az osztrák társaságnak jelenleg 18,6 százalékos tulajdonrésze van a Molban, s nem elképzelhetetlen, hogy ezt egyik pillanatról a másikra képes gyorsan megnövelni úgy, hogy egy másik befektetőtől egyben megvásárol egy nagyobb csomagot. A magyar olajtársaság alapszabálya a nyilvános ajánlattal kapcsolatban úgy rendelkezik, hogy amennyiben egy befektető a részvények 25 százalékát megszerzi, kötelező nyilvános felvásárlási ajánlatot tennie a részesedés elérését megelőző 365 nap maximális tőzsdei árfolyamán. A felvásárlás akkor tekinthető sikeresnek, ha a részvényes megszerezte a papírok 50 százalékát. A felvásárlási ajánlat megtételekor a stratégiai elképzelések ismertetése, valamint az ajánlattevő saját tevékenységének bemutatása kötelező.
Kevés a víz Iklódbördöcén. Nem tartalmaznak elég hévizet a Zala megyei Iklódbördöce mellett tesztelt geotermális Mol-kutak ahhoz, hogy ott az olajtársaság az eredeti terveknek megfelelően felépítsen egy 3,5 megawattos geotermikus erőművet. A beruházás megvalósíthatósági tanulmánya még nem végleges, annyi azonban már bizonyos, hogy az előzetesen becsültnél kisebb hozamúak a kutak, s így a jelenlegi áramárak mellett nincs értelme a beruházás folytatásának. (MTI)
Brüsszel bármi áron támogatja Ukrajnát
