Mentegetőzés titkügyben

A minisztériumok javaslata alapján állt össze az a 246 titkosítható tételből álló lista, amely az új titoktörvény részét képezné – ismerte el tegnap lapunknak a Kormányszóvivői Iroda. A tételek között számos, az államháztartással és a kormány gazdaságpolitikájával kapcsolatos adat található.

Szabó Eszter
2007. 07. 31. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyértelműbb lesz a titkosítható adatok köre, és szigorodnak a titkosítás feltételei is – indokolta az új titoktörvényre tett kormányzati javaslatot tegnap lapunknak a Kormányszóvivői Iroda, amely elismerte: a Magyar Nemzet által múlt hét csütörtökön ismertetett, összesen 246 titkosítható tételből álló lista a minisztériumok javaslata alapján állt össze. Amennyiben a törvényjavaslatot a jelenlegi formájában fogadja el a parlament, úgy a jövőben számos, az államháztartással és a kormány gazdaságpolitikájával kapcsolatos adatokat titkolhatna el a nyilvánosság elől a kabinet. Az új titoktörvényről múlt héten kedden tartottak egyeztetést a minisztériumok, a civil szervezetek, az adatvédelmi biztos és a Nemzeti Biztonsági Felügyelet munkatársai, egyezségre azonban éppen a titkosítható tételek meghatározása miatt nem jutottak.
A Kormányszóvivői Iroda tájékoztatása szerint a vitában érintettek még egyeztetnek a minősített adatok köréről, az új titoktörvény azonban nem kívánja a költségvetési tervezésre és a gazdaságra vonatkozó adatok nyilvánosságát „az eddigieknél jobban korlátozni”. Mint a hivatalos indoklás fogalmaz, a javaslatok „szigorú szűrőkön” mennek át, a végső döntést pedig az Országgyűlésnek kell meghoznia. A múlt hét kedden kiosztott titoklista tartalma ellentmond a mostani érvelésnek, a titkosítható tételek között ugyanis olyanok szerepelnek, mint a pénzügyi likviditás összefoglaló adatai, a külkereskedelmi fizetési mérleg alakulásáról készített előzetes prognózisok, számítások vagy a fizetési mérleg javítására hozott korlátozó vagy tiltó intézkedések. A törvényjavaslat elfogadása esetén a kormány gazdaságpolitikai stratégiájára vonatkozó javaslat adatai, valamint az ezzel összefüggő háttérszámításokhoz kapcsolódó minisztériumi adatok sem lennének megismerhetők. Titokban maradhatnának a gazdasági szerkezet átalakításával kapcsolatos tervek és az ezzel kapcsolatos előterjesztés adatai, valamint a tervezett illeték, illetve díjtételváltozásokkal kapcsolatos tervek adatai is. A kabinet a közigazgatás korszerűsítése keretében a közigazgatási szervek működését és személyi állományát érintő tervezetek adatait sem kívánná a nyilvánossággal megosztani.
A múlt heti egyeztetés után Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos lapunknak úgy nyilatkozott: a költségvetés adatait nem nyilváníthatja titkosnak a kormány, sőt azt is át kell gondolni, egyáltalán szüksége van-e az országnak ilyen titokköri listára.
Hasonló véleményt fogalmazott meg az egyeztetésen részt vevő Társaság a Szabadságjogokért Egyesület (TASZ) is. A jogvédő szervezet jogásza, Földes Ádám úgy vélte, az állam csakis indokolt esetekben minősíthet titkosnak adatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.