MKP: Eljött a színvallás ideje

Szlovákiában megint szóbeszéd tárgya a benesi dekrétumok sorsa, egészen pontosan a kollektív bűnösség elve alapján meghurcolt magyarok – magyarországi kitelepítésük, csehországi deportálásuk és a megalázó lelki nyomás alatt megvalósított szlovakizáció – erkölcsi és anyagi kárpótlásának kérdése.

Neszméri Sándor
2007. 07. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Pozsony)
Duray Miklós, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) stratégiájáért felelős alelnöke vetette fel a probléma megoldásának a szükségességét a Sme napilap on-line beszélgetős oldalán, s mint korábban mindig, a reakciók alapvetően arról szólnak, hogy „az ellentmondásos politikus” a márciusi tisztújító kongresszus óta a párt „radikalizálódásán munkálkodik”.
A sajtó és a szlovák politikusok reagálása nem meglepő, az elfogulatlan szemlélő számára azonban szembeötlő ténnyé vált már, hogy a benesi dekrétumok és a kollektív bűnösség elve alapján meghurcolt magyarok ügye igazán akkor válik „rázóssá”, ha azt Duray fogalmazza meg. Szinte visszhangtalan volt például a két évvel ezelőtt aláírt, úgynevezett komáromi nyilatkozat, amelyet négy országosan működő civil szervezet – a Cserkészszövetség, a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége, a Csemadok és a Szlovákiai Magyar Pedagógusszövetség –, valamint a Magyar Koalíció Pártja írt alá, s a pártot maga az akkori elnök, Bugár Béla képviselte. Pedig a nyilatkozat az addig megfogalmazott dokumentumokhoz viszonyítva – beleértve az MKP választási programnyilatkozatait is – a legélesebben fogalmazza meg az aláírók szándékát, nevezetesen azt, hogy nemcsak erkölcsi, hanem anyagi kárpótlásról is szó van, alapvetően az 1945–47-es időszakban a magyaroktól elkobzott vagyon okán, illetve a csehországi deportálásokat megszenvedettek „nem vagyoni jellegű” vesztesége, megalázása miatt.
Hasonló visszhangtalanság övezte azonban azt az idei áprilisi összejövetelt is, amelyre ugyancsak Révkomáromban került sor a kollektív bűnösség elvét elsőként megfogalmazó, úgynevezett kassai kormányprogram kihirdetésének 62. évfordulója alkalmából. Pedig a résztvevők – az említett négy civil szervezet képviselőin kívül ezúttal is jelen volt az MKP, immáron az új elnök, Csáky Pál vezette a küldöttséget – amellett kötelezték el magukat, hogy országos aláírás-gyűjtési akcióba kezdenek, amely során az aláírók arról nyilatkoznának, hogy „támogatják a benesi dekrétumok kollektív bűnösséget megfogalmazó cikkelyei alapján meghurcolt magyarok erkölcsi megkövetését és anyagi kártérítését”. Igaz, a kötelezettségvállalást egyelőre semmilyen tett nem követte, de – lapunk információi szerint – a konferencia komáromi szervezői, a Szüllő Géza Polgári Társulás komolyan gondolja a szándékot, és már szeptemberben szeretné elkezdeni az aláírásgyűjtést, természetesen országosan, és a négy civil szervezetet, valamint a párt kiépített apparátusát is szeretné bevonni a kezdeményezésbe.
Mindezek után talán érdekes lenne rábukkanni valamilyen „kulisszatitokra”, amely választ adna a reagálások „kettős mércéjének” értelmezésére. Hiszen Duray sajtónyilatkozatainak nem lehet akkora súlyuk, mint például az említett két dokumentumnak, amelyet társadalmi szervezetek vezetői és az MKP „hivatalos” képviselői láttak el kézjegyükkel. Vagy a már említett pártdokumentumok, azaz az MKP 1998-as, 2002-es és 2006-os választási programja, merthogy valamilyen formában mind a három alkalommal bekerült a „követendő és elérendő” célok közé a kollektív bűnösség elvének kiiktatása a szlovák jogrendből, illetve az erkölcsi vagy anyagi kártérítés kérdése. Igaz, az MKP országos tanácsa, amely hivatott eldönteni, milyen feltételek mellett vállal kormányzati szerepet a magyar párt, 1998-ban és 2002-ben is „tudomásul vette”, hogy a párt céljaiból ez a kérdés nem jelenik meg a kormányprogramban, mert „a szlovák pártok részéről nem volt meg hozzá a szükséges politikai akarat”, de a párt legfelső választott szerve párhuzamosan azt is kinyilatkoztatta, hogy „a kérdés rendezéséről az MKP nem mond le”, ugyanakkor másrészt a kormányba lépésről szóló határozatokat Duray is támogatta mindkét esetben.
Az érintetteket, a meghurcolt és megalázott magyarokat kevéssé izgatják a „kulisszatitkok”, ők azt kérdezik, 18 évvel a rendszerváltozás után történik-e valami az érdekükben. A megoldást a magyar párttól várják, amely eddig kétszer (a kormányalakítási tárgyalásokon) kifarolt „ígérete”, a meghurcolt magyarok érdekeinek politikai képviselete mögül – igaz, erőteljes politikai nyomás következtében. De most – legalábbis a magyarok többsége szerint – eljött a színvallás ideje, azé az összefogásé, amelyre a tervezett aláírás-gyűjtési akció kiváló lehetőséget nyújt, de amelynek csak akkor lesz sikere, ha az MKP „teljes mellszélességgel” mögé áll.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.