Napkollektor saját kezűleg

Saját kezűleg készített napkollektor-építésben nyújt segédkezet az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület, bár – mint Ledzényi András programvezetőtől megtudtuk – az érdeklődők többségét inkább jó tanácsokkal segítik a környezetbarát épületgépészeti megoldások közötti választásban, hiszen a házilag készült kollektor csak annak éri meg, aki ügyesen tud spórolni az alkatrészbeszerzésen és kellő műszaki tehetséggel bír.

2007. 07. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A napkollektor-építés környezetbarát, egyszerű megoldás a lakóházak otthoni melegvíz-ellátására, illetve a téli fűtéskiegészítésre. Ezt a sík, téglatest alakú berendezést sokan összekeverik a napelemmel, amely áramtermelésre alkalmas és a napkollektornál jóval kevésbé hatékony.
A kollektorok otthoni, saját kezű összeszerelésére, a legfontosabb fogások elsajátítására kínál lehetőséget a több vidéki városban működő kollektorépítő-hálózat, amelyet társadalmi szervezetek irányítanak. Ledzényi András, az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület programszervezője kérdésünkre elmondta, hogy évente több alkalommal szerveznek egynapos kalákás kollektorépítő tábort. A kurzuson bárki részt vehet szakmai hozzáértéstől függetlenül. Az összeszereléshez nem kellenek különleges szerszámok, így elméletileg a berendezést otthon bárki elkészítheti. Az egynapos képzés első felében a résztvevők elméleti oktatást kapnak a napenergia természetéről, fizikájáról, a napkollektorok kihasználhatóságáról, alkalmazási területeiről, működési tapasztalatokról és a pályázati lehetőségekről. A foglalkozás délutáni részében gyakorlati képzés folyik, ennek során az összeszerelés alapjait sajátíthatják el egy kollektor elkészítésével.
Egy négyfős család melegvíz-ellátásának biztosítására három, egyenkét majdnem két négyzetméteres napkollektor szükséges. A hőgyűjtő táblák önmagukban még nem látják el meleg vízzel a házat, a beruházás költségesebb részét így a különféle kiszolgálóberendezések teszik ki. A nonprofit program résztvevőinek ötezer forintos hozzájárulást kell befizetniük.
Ledzényi András elmondta továbbá, hogy az érdeklődés meglehetősen nagy, bár ez a programmal való részletes megismerkedés után kissé alábbhagy, ugyanis a sokak által várt azonnali anyagi megtérülést nem hozza meg a rendszer. – Egy-egy napkollektor anyagköltsége hatvanötezer forint (ami a réz drágulása miatt jelentősen megemelkedett a tavalyi harminc-negyvenezer forintos költséghez képest). Ebből egy négyfős családnak háromra van szüksége, de a kiegészítő tartályok, szivattyú és más eszközök miatt a végösszeg 450 ezer forint körül alakul – tudtuk meg. Ez a pénz három-hat év alatt jön vissza a rezsiköltség csökkenésével. A berendezésre ugyanakkor megfelelő karbantartás mellett húsz évig nemigen kell költeni.
– Az eddigi tapasztalatok szerint az érdeklődők nagy része nem épít saját kollektort, a többség viszont örömmel fogadja a segítséget a különféle árú és kategóriájú napkollektoros rendszerek közötti választásban – mondta el a programvezető. Olyan is előfordul, hogy valaki csak azért jön el, hogy megértse, műszakilag hogyan működik a rendszer. Volt, aki a fűtésrásegítéshez szükséges solartartályt így egy ócskavastelepen talált tartályból meg tudta építeni. Holott van olyan cég, amelyik 750 ezer forintért hirdeti ezt az eszközt. – Akinek pedig „sajtból van a háza” azt inkább rábeszéljük a hőszigetelésre, hiszen azzal sokkal többet spórolhat meg, mint egy napkollektoros fűtőrendszerrel – tette hozzá Ledzényi András.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.