A lapunk birtokában lévő dokumentumok szerint a helyhatóság egy rendeletmódosítással segítette a vállalkozás beindítását.
Az önkormányzat vagyonkezelő cége éves szinten 40 millió forintnyi bevételt remél legújabb vállalkozása működésétől. A XVIII. kerület tulajdonában álló társaság május 22-én pénznyerő automaták üzemeltetése céljából alapította meg a Lőrinc-Games Szerencsejáték Szervező Kft.-t. Úgy tudjuk, az elképzelések szerint a helyhatóság ötven kiskocsmájába telepítenének játékgépeket. Az üzletbe egy magánbefektető is beszállt ötmillió forinttal, azt azonban, hogy pontosan kicsoda, csak sejteni lehet, a cégadatok ugyanis egy, az USA Delaware államában bejegyzett vállalkozáshoz vezetnek.
*
Ugyanis a wilmingtoni Royal Property Investment Inc. a tulajdonosa annak a HR-Property Investment Kft.-nek, amellyel a kerületi vagyonkezelő létrehozta szerencsejáték-szervező cégét. A feladatmegosztás szerint a befektető – más mellett – beszerzi a gépeket, javaslatot tesz a szakmai személyzet kiképzésére, a biztonsági rendszer kialakítására, míg az önkormányzati cég (garantált osztalék ellenében) „közreműködik abban, hogy a befektetővel egyeztetett vendéglátó-ipari egységekben” társaságuk működtethessen pénznyerő automatákat.
Figyelemre méltó, hogy a közelmúltig nem lehetett bármilyen vendéglátó-ipari egységbe játékautomatákat telepíteni, ehhez legalább 1500 négyzetméteres helyiségre volt szükség. A helyhatóság azonban ezt a szabályt idén július 3-án eltörölte. A rendelet meghozatala előtt a közvetetten önkormányzati tulajdonban lévő, májusban megalapított Lőrinc-Games Kft. már tárgyalásokat kezdett és szerződéseket kötött „kiskocsmákkal” nyerőgépek elhelyezésére. A Magyar Nemzet birtokába került egy június 8-i keltezésű szerződés másolata is, amelyben egy kerületi borozó három négyzetméterét bérli ki 3000 forintos áron a vállalkozás 2017. május 31-ig.
Szakmai vélemény szerint ez „tipikus esete” a bennfentes információval való visszaélésnek. Megtudtuk azt is, hogy Hámori Tibort, a XVIII. kerület volt MSZP-s alpolgármesterét is jelölte a cég felügyelőbizottságába a vagyonkezelő társaság. A szakértő szerint megállapítható, hogy sérült az esélyegyenlőség elve, és ez a versenytársak érdeksérelemével járt.
A Szerencsejáték Felügyelet tájékoztatása szerint szerencsejáték-szervezői tevékenységre csak az erre a célra létrehozott cég jogosult, amelynek más tevékenységi köre nem is lehet. A szervezet kérdésünkre, hogy adataik szerint menynyire bevett szokás, hogy önkormányzatok vagyonkezelői játékautomata üzemeltetésben kezdenek, közölte azt is, a társaságok összetételét, alapítóit nem vizsgálják.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
