Tegnap délutánra a fővárosban az ózonkoncentráció elérte a tájékoztatási szintet, vagyis azt az értéket, amelyet már jelenteni kell – közölte Véber István, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa. A legmagasabb értéket Sopronban és Győrben mérték. Az ózon az erős napsugárzás hatására az autók kipufogógázaiból termelődik, és nagyon reaktív anyag, ezért képes roncsolni a szerves anyagot. Elsősorban a nyálkahártyára, tüdőre veszélyes, de korróziót is okoz. A 180 mikrogramm/köbméteres tájékoztatási határértéket tegnap meghaladta a levegő ózontartalma, a 240 mikrogramm/köbméteres riasztási határértéket viszont nem érte el, ezért egyelőre nem várhatók ezzel kapcsolatos intézkedések. A főváros nagyobb csomópontjain folyamatosan osztják a járókelőknek a vizet, a mentők, a tűzoltók fokozott készültségben állnak. A hőség következtében a mentősök 30 százalékkal több riasztást kaptak, a hősokkos esetek szerencsére nem bizonyultak súlyosnak.
A MÁV sebességkorlátozásokat vezetett be számos vasútvonalon a hőség miatt. Ma már ásványvizet osztanak az utasoknak, ha egy járat tíz percnél többet várakozik. A keleti határállomásokon is új intézkedést kellett bevezetni, ahol a hőségre való tekintettel gyorsítja az átkelést a nyírbátori határőr-igazgatóság, hogy az utazók minél rövidebb ideig kényszerüljenek várakozni – közölte tegnap a szervezet helyettes sajtóreferense a távirati irodával.
Érden vízkorlátozásról döntöttek – tudta meg az MTI. A 63 ezer lakosú megyei jogú városban a nagy hőség miatt harminc százalékkal megnövekedett a lakosság vízfogyasztása, ami veszélyezteti a magasabban fekvő területek lakásainak folyamatos ellátását. Az ország más részeiben is komoly gondot okoz a kánikula, így például Győr-Moson-Sopron megyében, ahol csaknem nyolcvan szabadtéri tüzet fékeztek meg a tűzgyújtási tilalom elrendelése óta eltelt három hétben a szakemberek. Három esetben merült fel a szándékos gyújtogatás gyanúja, ezekben az ügyekben a rendőrség vizsgálatot folytat.
Hivatalosan megdőlt a melegrekord Miskolcon. A Hernád völgyének településeiről, a Zemplén térségéből és Dél-Borsodból kapott adatok szerint tegnap délutánra 40 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet. A borsodi betegellátó centrumok, kórházak többségének kórtermeiben nincsen klímaberendezés, csupán a miskolci Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktatókórház felszereltsége éri el azt a szintet, ami elvárható. Csiba Gábor, főigazgató főorvos felhívta a figyelmet, hűtőberendezésekből náluk sincs teljes ellátottság, habár a többi kórházhoz hasonlóan a megye legnagyobb egészségügyi centrumának minden műtője, laboratóriuma fel van szerelve klímával. Az új épületek, így a belgyógyászat, a sugárterápiás központ és a sebészet nyugat-európai színvonalú ezen a téren, ellenben jó néhány osztályon szenvednek a betegek a melegtől. Csiba Gábor számításaiból kiderült: a klímaberendezések folyamatos használata miatt legalább akkora a villanyszámlájuk most, mint télen, amikor kora délutántól reggelig világítanak.
A Balatonnál zsúfoltak a fürdőhelyek, ha szigorúan szabályozott lenne a fizetős balatoni strandok befogadóképessége, akár már délelőtt kitehették volna a „megtelt” táblákat. Jóllehet az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) siófoki obszervatóriumánál a barátságos északnyugati szélnek köszönhetően tegnap délben csak 31 Celsius-fokot mutatott a hőmérő, a víz pedig 27 Celsius-fokos volt, a „nyári főváros” üdülővendégei megszállták Siófok négy strandját, több mint tizenhatezren süttették magukat. Hogy szombaton lesz-e tóátúszás, és köszönthetik-e a szervezők a Balaton-átúszások történetének századik próbázóját, azt végérvényesen pénteken reggel közli a verseny szervezőbizottsága. A kisebb menetrendi hajók utasterében duruzsol a légkondicionáló készülék, így a tűző nap elől menekülők közül sokan választják a hajókirándulást. A mentők forgalma nem volt nagyobb, mint a korábbi hetek kevésbé forró napjaiban.
n
A Kutyák is veszélyben. Nemcsak az emberre, hanem a kutyákra is végzetes hatással lehet a hősokk. Nagymértékben károsíthatja a veséjüket, befolyásolja a vérük alvadását, sőt sok esetben kómába eshetnek, vagy el is pusztulhatnak a kánikula miatt – véli Marco Bertoli állatorvos, az európai sürgősségi orvosok szövetségének a tagja. Elmondta: az ebeket jobban megviseli a hőség, mint az embereket. Normál testhőmérsékletük ugyan 38-39 fok körüli, de mivel verejtékezni nem tudnak, már 41-42 foknál felborulhat szervezetük működése. Sokan nem tudják, hogy a kutyák teste – az emberekétől eltérően – nem hűl le eléggé, ha mondjuk utazás közben lehúzzuk az autó ablakát, vagy bekapcsoljuk a ventilátort. A kánikula idején tilosak a hosszú séták, futtatások, viszont adjunk bőséggel vizet nekik, és nedves ruhával, zuhanyozással hűtsük őket. A hősokkra utaló jelek – szapora lihegés, általános rosszullét, szokatlan nyugtalanság, a víz és az étel elutasítása – esetén meg kell nyugtatni a kutyát, és azonnal le kell hűteni hóna alá és ágyékára helyezett jéggel, hideg zuhannyal, ventilátorral vagy légkondicionálóval. Ilyenkor tilos az állatot autóba tenni, a benti hőség és az izgalom ugyanis súlyosbítja a helyzetet.
Az állatkertben felkészültek. Jól viselik a meleget a Fővárosi Állat- és Növénykert lakói. Nagy vízfelületeinek, növényzetének köszönhetően a kert mikroklímája kedvezőbb a város többi területénél – tájékoztatta lapunkat Hanga Zoltán szóvivő. Elmondta: az állatok egy része olyan vidéken őshonos, ahol a magyarországinál sokkal nagyobb meleg is természetes. A forró égövi állatok a természetben sem igazán aktívak a déli órákban. Ilyenek például az oroszlánok vagy a kenguruk. A hidegebb égövről származó állatok számára a forróság már kevésbé természetes. A jegesmedvék terjedelmes medencéjének vize nem melegszik fel egykönnyen. Az állatok többféle hőmérsékleti zónára felosztható, változatos férőhelyet kapnak, amelyben napos és árnyékos területet, illetve szükség esetén medencét is találnak, így hőségriadó idején sincs szükség igazán különleges intézkedésekre. A többletárnyékot vető árnyékolóvitorlákat már a nyár elején elhelyezték a pingvinmedencénél, a forróbb napokon pedig locsolófejet is telepítenek a medence partjára. A hőségriadó idején az ápolók gyakrabban zuhanyoztatják az elefántokat. A kánikulának alighanem a nílusi krokodilok örülnek a legjobban, aki idejük nagy részét új, medencével is ellátott napozójukban töltik.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
