Összedőlő birodalmak

k ö n y v e s h á z

2007. 07. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szokás azt mondani, hogy az időben és térben túl közel lévő eseményeket nem tudjuk tárgyilagosan szemlélni. Ha ez igaz, John Lukacs, a világszerte elismert magyar származású történész segítő mondatait igencsak meg kell szívlelnünk. Az 1946-ban fiatalon Amerikába emigrált tudós kötete azokat az esszéket tartalmazza, amelyeket magyar nyelven írt szülőhazáját érintő kérdésekről. „Isten görbe vonalakkal ír egyenesen” – idéz egy portugál bölcsességet tanulmányában, s ez talán egész kiegyensúlyozott, szélsőséges indulati kilengésektől mentes életművének mottójául is szolgálhatna. Ablonczy Balázs előszavában úgy jellemzi a magyar identitását – és igényes nyelvtudását! – töretlenül megőrző kutatót, mint aki nosztalgikus író, de nem prédikál.
Valóban nem tart kioktató hangnemű szónoklatokat, mégis lefegyverző, ahogy a világ legtermészetesebb módján mutat rá azokra az igazságokra, amelyeket nálunk az utóbbi időben erőnek erejével, hatalmi agresszivitással igyekeztek összemaszatolni. Olyan dolgokat mer kimondani, amelyeket – ha itt élne – a baloldali véleményformálók nehezen nyelnének le. John Lukacs ugyanis integráló személyiség, nem szereti a nemzeten belüli megosztottságot, s így számára nem tabu téma Trianon, Horthy Miklós szerepe vagy a zsidókérdés. S mivel nincs benne a belterjes honi vircsaftban, nem sulykolja azokat a közhelyeket, amelyeket a mai holdudvar kis módosításokkal átemel a Kádár-korból. Így minden éles kritikai meglátása ellenére leírhatja: Kelet-Európában egyedülálló, hogy a magyar zsidók és zsidó származásúak fele életben maradhatott a második világháború végére. „Számos oka volt az ilyen túlélésnek: de a legfontosabb talán mégis a magyar emberek jó szándéka.” Horthy Miklóst reálisan értékeli mint olyan politikust, aki nem volt diktátor, hanem államfőként ténykedett. Nem mentegeti persze, ám – hibái mellett – kiemeli, a kormányzó mennyire veszélyesnek tartotta a nyilasokat Magyarországra nézve. Német segítség nélkül Szálasiék aligha kerülhettek volna hatalomra – mondja ki Lukacs. Azt szintén a pozitívumok közé sorolja, hogy az akkori – sokat szidott – uralkodó osztályok egy része a közeledő orosz megszállás ellenére sem volt hajlandó az ország szekerét véges-végig a harmadik birodaloméhoz kötni.
S hogy mi hiányzik belőlünk a legvégletesebben az Államokban élő honfitársunk szerint? Az önbizalom, amely sokkal fontosabb, mint az, milyen a Magyarországról külföldön kialakult kép. Szerinte, ha van magyar önbizalom, az elég is lesz. John Lukacs optimizmusa talán éppen azért erős, amiért a hetvenes évek elején úgy vélekedett: „A magyar nép és a magyar élet oroszosítása egyáltalán nem történt és nem is történhet meg. A kommunista rendszer sem tudta teljesen bilincsbe verni a magyar életet. Az orosz uralom visszavonulóban van, a kommunizmus zsarnoki építménye világnézetének, belső hitének petyhüdtsége miatt repedezik. Össze fog dőlni, meg fog szűnni s nem is olyan sokára.”
(John Lukacs: Magyar írások. Európa Könyvkiadó, Budapest, 2007. Ára: 2500 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.