Ötvenötmillió

k ö n y v e s h á z

György Zsombor
2007. 07. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aligha véletlen, hogy éppen egy varsói kutató, Janusz Piekalkiewicz tett egyedülálló kísérletet az 1939–1945 közötti időszak légi csatáinak lehető legteljesebb feltárására, elvégre lengyelként a szerző biztosan nem csak tankönyvekből ismerte meg a világégés történelmét.
Varsóban és sok más lengyel nagyvárosban 1944 után új időszámítás kezdődött, a bombázók távozását követően ugyanis tégláról téglára kellett újjáépíteni a civilizációt. Mindennek ma már nincsenek nyomai, hiszen Varsó történelmi központja hű másolata lett a háború előttinek.
De hiába múltak el évtizedek, s nőttek ki toronyházak a földből, a város mégiscsak mementó maradt. A pusztulás és az emberiség ellen elkövetett rémtettek a varsói felkelésnek emléket állító, 2004-ben megnyílt – a Terror Házához hasonló – múzeum falai között lépkedve kelthetnek leginkább dühöt a ma emberében, de hiába a szerző példás tárgyszerűsége és objektivitása, ezen az érzésen Piekalkiewicz négyszáz oldalas, képekkel gazdagon illusztrált könyvének olvasása közben sem könnyű úrrá lenni.
Mindjárt a mű elején szó esik például Giulio Douhet olasz tábornokról, aki még 1921-ben fogalmazta meg azon tételét, mely szerint „az eljövendő háborúban nem a haderőket, hanem a hátországot kell a támadás fő céljának tekinteni”. Az elmélet alapján a légi fölény megszerzését követően tehát a nagyvárosokat kell elpusztítani, s a háború így hamar eldőlhet. A végeredmény, amelyet az olasz stratéga már nem élt meg: 55 millió halott.
Piekalkiewicz nagy alapossággal kutatta fel a korabeli hírügynökségi és hivatalos katonai közléseket, amelyeket kronologikus rendben sorakoztatott, s mint egy mozaikot, úgy állította össze oldalról oldalra a háború történetét. Látható, a hadban álló felek kizárólag a minél nagyobb pusztításban voltak érdekeltek, még saját veszteségeikről is úgy beszéltek, mint csavarokról, melyek kiestek a gépezetből. A könyvben sorra követik egymást a Wehrmacht, a Vörös Hadsereg vagy éppen a propagandát visszhangzó korabeli rádiók jelentései, de alig esik szó ezekben arról, hogy a büszkén hirdetett sikerek ára emberek millióinak az élete volt. (Persze sokkal letisztultabb és finomabb változatban, de a most is dúló háborúk propagandistái sem tesznek másként.) Akad kivétel is: a varsói helyőrség főparancsnoka például 1939. szeptember 26-i kiáltványában leírta: „A németek súlyos tüzérségi és légitámadásokkal megkezdték Varsó szisztematikus elpusztítását. (…) A Varsó előtt álló lengyel egységek kevésbé szenvedtek, mint a polgári lakosság, mivel a légitámadások főként őellenük irányultak, hogy morálisan megtörjék őket.” De – mint arról egy német célpontokat támadó brit pilóta vall 1943. április 17-én – a repülőgépek legénysége is tudta, hogy sokaknak közülük épp a következő lesz az utolsó útja.
Közben pedig a nagypolitikában is zajlottak az események, a teljesség igényével dolgozó Janusz Piekalkiewicz idéz a korabeli vezető politikusok beszédeiből, egymásnak küldött titkos üzeneteiből is. Megtudhatjuk például, hogy Sztálin örömét fejezte ki Churchillnek Essen, Berlin és a többi német ipari központ bombázásáért, amely „országunk sok millió lakójának szívében kedvező visszhangra talál”. Erre a brit miniszterelnök az üzenet nyilvánosságra hozatalát szorgalmazta a szovjet marsallnál, hiszen az így „jó hatást keltene”.
A szerző a háború légi eseményeit tizenkét fejezetre bontva jut el végül 1945 augusztusáig, a két atombomba ledobásáig és Japán kapitulálásáig – a városokban a hírek hallatán az emberek „térdre hullnak”. Olvasóként egyetértünk a gondolattal, mely szerint ahol civilizáció semmisül meg, ott csak háborús bűnösök és áldozatok vannak, nemzeti hovatartozástól függetlenül.
(Janusz Piekalkiewicz: Légi csaták, 1939–1945. Kossuth Kiadó, Budapest, 2007. Ára: 4990 forint.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.