Politikai célú amnesztia

Izrael tegnap szabadon bocsátott 255 palesztin foglyot börtöneiből. Bár a nyugati világban a lépést gesztusként értékelik, sok ezren továbbra is lakat alatt maradnak embertelen körülmények között, s a foglyok elengedésével Izrael folytatja az ékverést a palesztinok között.

Hírösszefoglaló
2007. 07. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izrael nem is csinált abból titkot, hogy a palesztin foglyok szabadon bocsátásával Mahmúd Abbász palesztin elnök helyzetét kívánja erősíteni a radikális iszlamista Hamász ellenében. A kormány még kedden határozott arról, hogy szabadon bocsát egy csoportot, amelynek túlnyomó többsége az Abbász vezette Fatah mozgalom tagja. A foglyok első csoportját tegnap reggel ültették autóbuszra a dél-izraeli Keciót börtönnél, ahonnan először a Ciszjordánia határán működő Betúnia katonai ellenőrző ponthoz szállították őket, majd tovább Rámalláhba.
Abbász is fogadta ciszjordániai rezidenciáján az izraeli fogságból szabadult 255 palesztint. A palesztin elnök „a szabadság hőseinek” nevezte a szabadulókat, s hálát mondott Istennek azért, hogy viszszatérhettek palesztin földre. „Folytatnunk kell a munkát, hogy az összes palesztin rab visszatérhessen” – jelentette ki. Még több mint tízezer palesztin ül izraeli börtönben. A volt foglyok az elnöki rezidencia, a Mukata szívében tiszteletüket tették Jasszer Arafatnak, a Palesztin Felszabadítási Szervezet néhai elnökének a síremlékénél, majd egy nagy sátor alatt közösen részt vettek a pénteki imán.
Közben munkába lépett a közel-keleti konfliktus megoldásának különmegbízottjaként Tony Blair nemrégiben leköszönt brit miniszterelnök. A politikus először vett rész ilyen minőségben a közel-keleti nemzetközi kvartett csütörtök esti, Lisszabonban tartott ülésén.
Bár a kvartett immár hosszú múltra visszanyúló tevékenységét szakértők elégtelennek minősítik, az összejövetelen ezúttal sem volt hiány a nagy ívű nyilatkozatokból. A rendezésben közvetítő Egyesült Államok és Oroszország külügyminiszterei, valamint Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár és Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője üdvözölték
George W. Bush amerikai elnök minapi nyilatkozatát, miszerint őszre szeretne összehívni egy közel-keleti békekonferenciát.
A felek megállapodtak, hogy legközelebb szeptemberben találkoznak, s mérlegre teszik Blair addigi tevékenységét. A volt brit kormányfő lisszaboni sajtóértekezletén igyekezett eloszlatni azokat az aggodalmakat, hogy béketeremtő erőfeszítései éppen úgy kudarcot fognak vallani, ahogyan a korábbi kísérletek. Blair óva intett attól, hogy hamis reményeket keltsenek a palesztinokban, ugyanakkor szorgalmazta, hogy a palesztinok előtt felcsillanhasson a saját állam létrehozásának „világos és erőteljes politikai perspektívája”.
Az amerikai politika kiszolgálójának ismert Blair kinevezését ellenségesen fogadják az arab világban. A bejrúti Daily Star szerint ez olyan, mintha Néró császárt tennék meg Róma főtűzoltójává.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.