Rés a rakétapajzson

Miközben a Bush-kormányzat határozottan kiáll közép-európai rakétavédelmi elképzelései mellett, a telepítéshez szükséges finanszírozást részben megtagadták a washingtoni törvényhozók. Az sem valószínűtlen, hogy az orosz tiltakozásra tekintettel egy esetleges demokrata kormányzat 2009-től felfüggeszti a tervek megvalósítását.

2007. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak a csehországi Brdy-be tervezett tűzvezető radar telepítésének előkészületeihez szükséges összeget szavazta meg a képviselőház költségvetési bizottsága szerdán, és lehúzta azt a 139 millió dollárt, amelyet a lengyelországi Redzikowóba szánt ellenrakéta-silók építésére adtak volna a készülő büdzsében. A kormányzat összesen 310 millió dollárt igényelt a rakétavédelmi rendszer közép-európai telepítésének előkészítésére a jövő évi védelmi költségvetésben, de a demokrata és republikánus törvényhozók által egyaránt növekvő szkepticizmussal figyelt projekt a megszorítások áldozatává vált. Hogy az eszkalálódó iraki és afganisztáni háborúk közepette a képviselők mennyire kezelik prioritásként a rakétavédelmet, arra leginkább abból lehet következtetni, hogy a bizottság összességében mindössze 3,5 milliárd dollárral kurtította meg a büdzsét, amely azonban még így is rekordnagyságú maradt: 459 milliárd dollár. A bizottság elnöke, John Murtha úgy fogalmazott, hogy „Bush elnöknek még meg kell minket győznie arról, hogy [a rendszer telepítése] megéri”.
A költségvetés végszavazása a jövő héten lesz a képviselőházban, míg a szenátus elé az augusztusi szünet után kerülhet. Bár a kormányzat terveit kényesen érinti a megvonás, megfigyelők szerint Bush aligha él vétójogával ebben az esetben. Azt inkább szeptemberre, a védelmi pótköltségvetéshez csatolt, iraki háborús finanszírozásra vonatkozó kiegészítésre tartogatja, amellyel a demokraták kivonulásra akarják sarkallni.
A rakétavédelem európai kiterjesztésének ügye körüli bizonytalanság akár azt is jelezheti, hogy az orosz tiltakozás célba ért a washingtoni törvényhozók körében, és a 2008-as elnökválasztás esetleges demokrata győztese lemond a telepítésekről a konfrontációs politika feladását szimbolizáló gesztusként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.