Az ostromban tegnap délig legalább ötven iszlamista és nyolc katona meghalt. A rajtaütésnek valószínűleg sokkal több halottja van, esti információk szerint a hatóságok összesen 300 hullazsákot rendeltek meg. Helyszíni beszámolók szerint a mecset környéke háborús övezetre emlékeztetett.
Az iszlamisták – akik egyes hírek szerint több száz túszt, főleg nőket és gyerekeket tartottak fogva élő pajzsként – aláaknázták a mecset egy részét. A katonák teremről teremre haladva igyekeztek megtisztítani az épületegyüttes 75 helyiségét, az alagsort és a belső udvarokat. Félszáz ellenálló megadta magát, állítólag a foglyok között van Gázi felesége és lánya is.
*
Vahíd Arsad vezérőrnagy a BBC-nek nyilatkozva elmondta, mivel a bent tartózkodóknak „volt gépfegyverük, vállról indítható rakétájuk, valamint gránátjuk”, a terület megtisztítása igen időigényes folyamat. A mecset környékét lezárták, és minden újságírót eltanácsoltak a területről. A sebesülteket kórházba szállították, ám az újságírók ott sem férhettek hozzájuk a brit közszolgálati adó tájékoztatása szerint. Emiatt először nehéz volt felmérni a halottak és sebesültek számát, és azt sem tudták, pontosan hány ember maradt az épületben a támadás idején.
Iszlámábád utcáin nő az elégedetlenség a Vörös Mecset ostroma miatt. A lakosság egy része ugyanis támogatja a diákok küzdelmét a szigorú vallási törvénykezés bevezetésére. Elemzők kockázatosnak tartják Pervez Musarraf pakisztáni elnök mostani fellépését, amely ugyan letörheti a milíciákat, ám országszerte eltávolíthatja magától a diákok támogatóit. A pakisztáni hadsereg a napokban nagyarányú csapatösszevonásokat hajtott végre az ország északnyugati területein, ahol a radikális iszlamista tanok sok követője él. A törzsi területeken számos erőszakos akció történt az elmúlt hetekben. Megöltek három kínai állampolgárt, akik a tálibpárti harcosok szerint egy bordélyházat üzemeltettek.
A Vörös Mecsetnél zajló egyeztető tárgyalások azután szakadtak meg, hogy a diákok képviselői az összes bent tartózkodó számára amnesztiát követeltek. Iszlámábád azonban bíróság elé akarja állítani a harcosokat, és azt gyanítja, hogy számos külföldi is tartózkodik a mecset területén. Úgy vélik, hogy a Dzsais-e-Mohammad pakisztáni terrorszervezet, amely az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal is kapcsolatban áll, tagjai is bent vannak, ám Gázi tagadta, hogy betiltott szervezetek részt vennének akciójukban. Leszögezte, a mecsetben levők mindannyian az iskola diákjai.
Most dől el a magyar filmipar jövője
