Terroristagyár

K U L T Ú R S O K K

Tóth Szabolcs Töhötöm
2007. 07. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most, hogy az Egyesült Királyság és az egész világ azon értetlenkedik, miképpen szánták magukat Londonban és Glasgow-ban öngyilkos merényletre jó körülmények között élő, feltehetően intelligens orvosok, ideje leszámolni egy népszerű nyugati mítosszal.
A szegény, tanulatlan és ezért kétségbeesett, mindenre kapható mozlim terrorista mítoszával.
Ez a mese szép lassan hízott tekintélyessé a tekintélyes lapok hasábjain, és bár mindig voltak ellenzői, nagyszerűen alá lehetett támasztani vele azt a politikát, amellyel a Nyugat kezelni óhajtotta az ellene irányuló iszlamista terrorizmust. Hogy miképp is néz ki ez a mítosz, talán elég idézni Thomas L. Friedmannak, a New York Times publicistájának és egyben az amerikai birodalmi politika legelegánsabb ideológusának egy 2003-as vezércikkéből:
„A [z iraki] háború igazi indoka annak szükségessége volt, hogy – Szaddám után – összeálljunk az irakiakkal azzal a céllal, hogy egy progresszív arab rendszert építsünk fel. Merthogy az igazi tömegpusztító fegyverek sosem Szaddám rakétái voltak. A minket fenyegető igazi tömegpusztító fegyver a növekvő számú dühös és megalázott arab fiatal, akiket a nem működő arab államok termelnek ki. Fiatal emberek, akik jobban utálják Amerikát, mint amennyire saját életüket szeretik.”
Szép gondolat. A logika szerint, amennyiben „megjavítjuk” a nem működő arab államokat, vagyis exportálunk nekik demokráciát, amelynek segítségével lecserélhetik despotáikat, megnyithatják iskoláikat a nők előtt, és a szegénységen enyhíthetnek a megnyitott piacra belépő külföldi befektetők teremtette új munkahelyek, megszűnik a terroristát „kitermelő” társadalmi közeg.
A terroristagyár.
Csakhogy a radikális nézeteket valló iszlamisták – úgy általában – se nem szegények, se nem iskolázatlanok, még csak nem is dühösek. Sőt. A Gallup közvélemény-kutató cég egy tavalyi felméréséből kiderül: ennek épp az ellenkezője igaz. A kilencezer mozlim megkérdezésével készült tanulmány szerint a „mérsékelt” és a radikális politikai nézeteket valló iszlám hívő ugyanannyit jár templomba és ugyanannyira vallásos. A radikálist két fontos dolog különbözteti meg társaitól: általában gazdagabb és iskolázottabb. Ráadásul a kérdésekre adott válaszokból az is kiderül, hogy a radikális nézeteket vallók elégedettebbek anyagi helyzetükkel, társadalmi státusukkal, mint mérsékeltebb társaik.
Friedman másik vesszőparipája, hogy a terror elleni háború a szívekben fog eldőlni: azazhogy mennyire képes megnyerni a Nyugat a mozlim értelmiséget, fiatalságot a modernizációnak és a „reformoknak”. A publicista minduntalan kifejti, hogy ehhez sürgősen „le kell venni” a képernyőről a palesztinok szenvedéseit bemutató híradásokat – no, nem a cenzúra segítségével, hanem azzal, hogy Izrael azonnal kivonul a megszállt területekről, és így nem ad alkalmat arra, hogy ezek az atrocitások megtörténjenek. Merthogy a palesztin szenvedés kitűnő lehetőséget biztosít az elnyomó arab rezsimek számára ahhoz, hogy a társadalmi feszültségeket amolyan külső ellenségkép gyártásával, az Izrael elleni érzelmek felkorbácsolásával vezessék le, és ezzel elodázzák, hogy ezekben az országokban elkezdődhessenek a valódi változások.
Csakhogy hiába vonult ki Izrael a megszállt területekről, és hiába tartottak demokratikus választásokat az autonóm területeken, a palesztin szenvedés képei, ha lehet, még inkább jelen vannak a híradókban. És hát mindezt csak súlyosbítja a korábban sosem látott iraki szenvedés, az amerikai megszállók kegyetlenkedéseit bizonyító képsorok, beszámolók. Ráadásul az utóbbi évek médiaforradalma, a gombamód szaporodó kábeltelevíziók és az internet terjedése nem hagyta érintetlenül az „arab utcát” sem: nem kétséges, hogy a mozlim világban elbukott – a televízión legalábbis – a szívek megnyeréséért folytatott küzdelem.
Sőt ha azt vesszük, a nyugati féltekén épp hogy Arábia hangja hódít el szíveket a CNN-től és a BBC-től: a londoni Financial Times múlt heti híradása szerint mintegy 20 ezer internetes előfizetője van már a pánarab Al-Dzsazíra hírtelevízió angol nyelvű adásának az Egyesült Államokban. Az előfizetők havi hat dollárt fizetnek azért, hogy figyelemmel kísérhessék a műsort az interneten keresztül, mivel Amerikában a kábeltársaságok egyszerűen nem közvetítik ennek a csatornának az adását (egyetlen társaság kivételével). Ez azért jelentős szám, mert az interneten meglehetősen nehéz rávenni a felhasználókat arra, hogy hírszolgáltatásért fizessenek.
A tanulságok zavaróak. Ahol eddig úgymond elkezdődött a demokratizálódás, ott fellángolt a vallási ellentét és fundamentalizmus (Gázai övezet, Irak), a bővülő sajtópiac pedig (azaz a sajtószabadság növekedése) jobb esetben azt eredményezi, hogy a nézők a nyugatitól eltérő hangsúlyokkal kapják – az Al-Dzsazírán világszínvonalon – a híreket. Rosszabb esetben pedig kifejezetten Nyugat-ellenes propagandáról van szó, mint például a múlt héten Irán által indított angol nyelvű Press Tv esetében, amely 24 órában sugároz híreket, elsősorban amerikai és európai célközönségének.
Mindez azt jelenti, hogy a gondok gyökere nem feltétlenül szociológiai és még csak nem is ideológiai eredetű. És kevésbé kulturális jellegű. Inkább hatalmi-geostratégiai játszma. Mindez azt az érzetet erősíti, hogy a Közel-Kelet demokratizálása, piacainak „felnyitása” nem fogja megoldani a terrorizmus problémáját. Már csak azért sem, mert az ottani radikálisok épp ez ellen küzdenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.