Juraj Selecky, a szlovákiai tiltakozók egyik képviselője lapunkkal közölte: a tőketerebesi polgármester, Vladimír And’al, egyetértésével a harmincezer lelkes szlovák város képviselő-testülete a múlt héten pénteken úgy határozott, hogy nem támogatják a 163 méter magas kéménnyel, ötven évvel ezelőtti technológiával tervezett széntüzelésű hőerőmű megépítését, és nem fogadják el azt a hatástanulmányt sem, amelyet a cseh beruházó készíttetett. – Ennek hallatán Magyarországon akár fel is lehetne lélegezni – tette hozzá –, csakhogy Szlovákia szakminisztériuma elviekben felülírhatja a helyi döntést. Ha a tárca úgy határoz, hogy hozzájárul az erőmű megépítéséhez, akkor újból a testület elé kerül az ügy, és ebben a szituációban már az építési engedély kiadásáról kell a terebesi önkormányzatnak döntenie.
Szabó Máté, a sátoraljaújhelyi önkormányzat főtanácsosa úgy érzi, időhúzásról lehet szó a határ túloldalán, hiszen még semmi nem dőlt el. – Hatalmas lobbit lehet a háttérben sejteni – jegyezte meg –, a befektetői csoport ugyanis egy nagy energetikai vállalat Csehországban, ráadásul a szlovák vasúttársaságnak szintén jól jönne a beruházás, miután a szenet vagonokban szállítanák a helyszínre. Szabó Máté úgy véli, amíg véglegesen ki nem mondják Pozsonyban, hogy nem lehet erőművet építeni Tőketerebesen, addig minden eszközzel tiltakozni kell a magyar oldalon. Kiderült, sátoraljaújhelyi kezdeményezésre új ellenállási frontot nyitottak, s a főtanácsadó közölte: a magyar–szlovák határ menti Sátoraljaújhely önkormányzata arra kérte a térség összes polgármesterét, hogy az elkészült tiltakozó nyilatkozatokat hitelesítsék, és július 19-ig küldjék el a magyar és szlovák környezetvédelmi minisztériumnak.
– Lakossági aláírásgyűjtést indítottunk az érintett magyar falvakban, városokban – hívta fel a figyelmet az újhelyi önkormányzati szakember –, ugyanakkor a Zempléni Település Szövetség (ZTSZ) segítségét kértük tiltakozásunk kiszélesítése érdekében. Reményeink szerint a térségből legalább húszezer aláírás gyűlik össze napokon belül, és ezeket az íveket szintén megküldjük a szlovák minisztériumnak. Ez azért különösen fontos, mert a beruházás kivitelezése esetén az uralkodó északi széljárás miatt éves szinten négymillió köbméter por és hamu lepné el Magyarország északkeleti részét, s veszélybe kerülne a tiszta levegőjéről ismert Zemplén, valamint a világörökség részét képező Tokaj-hegyalja borászata és idegenforgalma.
Rastislav Petrovic, a tőketerebesi városháza szóvivője bejelentette: nagy nemzetközi visszhangot kapott az építkezés, a hatalmas uniós érdeklődésre való tekintettel pedig úgy határoztak a városatyák, hogy amennyiben a szlovák kormány is egyetért a helyi kezdeményezéssel, nem lesz széntüzelésű hőerőmű sem Tőketerebesen, sem Kelet-Szlovákia más városában. Pontos adatot nem közölt, viszont információink szerint a tőketerebesi tiltakozó aláírások száma meghaladta a tizenötezret.
Mint ismert, magyar részről Sólyom László köztársasági elnök vasárnapi interjújában tudatta: minden befolyását latba veti az építkezés kivitelezésének megkezdése ellen. Az államfő állította: Tőketerebesen sokkal nagyobb környezeti katasztrófa fenyegetne az erőmű beindításával, mint amit a Rába folyó osztrák szennyezése okoz. Hasonló véleményen volt Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter is.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
