Súlyos könyv a Franciaország történetének második kötete. Nem csak a tömege miatt – 828 oldal bibliográfiával, kronológiával és névmutatóval. Valóban elmélyült tudást ad át az érdeklődőknek Franciaország históriájáról 1852-től, a Bourbon-restauráció utáni helyzettől a közelmúltig, a XX. század kilencvenes éveinek elejéig terjedő időszakig. Az 1996-ban elhunyt Georges Duby történészprofesszor, szerkesztő azokat a tanulmányokat kívánta e két kötetben kiadni, amelyek a mai Franciaország területén kibontakozott civilizáció átfogó történetét írják le. Ennek érdekében a különböző korszakok legnevesebb francia történészeit kérte fel a fejezetek kidolgozására. A szerkesztő tágabban és kiterjedtebben értelmezi a történelem fogalmát, mintha az csupán az általános politikai mozgások összessége volna. E második kötet is elénk tárja a korszakok mélyén zajló változásokat, amelyek az adott pillanatban társadalmi kitörést válthatnak ki. Duby a gazdaságban, az életmódban, a kultúrában, az erkölcsben, a tudományban, a gondolkodásban létrejövő fejlődés ábrázolására is nagy súlyt fektet. Az átfogó munkának épp ebben van meghatározó érdeme, hogy követi a „totális történetírás” ezen elveit.
Ehhez azonban az olvasónak – kis túlzással – majdnem olyan jól kell ismernie Franciaország történelmét, mint az adott fejezetek szerzőinek. Így korántsem árt, ha az érdeklődő a francia történelemből alapos előtanulmányokat végzett. Franciaországban sem átlagos történelemtudással rendelkezőknek írták ezt a művet. Persze nem lennénk igazságosak, ha a fenti véleményt kiterjesztenénk a könyv minden szerzőjére. A francia professzorok között volt, aki nagyobb súlyt fektetett a történelmi tények ismertetésére, akadt, aki magasan szántó elemzést írt a számára kiadott periódusról. Hogyan lehet tucatnyi szerző közt megtalálni az arany középutat? Nyilván ez a kötet szerkesztőjének feladata, hogy megpróbáljon valamilyen kompromisszumra jutni. A jól tagolt könyvben egyébként óhatatlanul előfordul bizonyos események ismétlődése, valamint többször is találkozhatunk olyan történelmi személyekkel, akiknek tevékenysége áthúzódik egyik korszakról a másikra, és akiket a korábbi értékelő eltérően minősített, mint a következő fejezet szerzője.
A francia történelem szakértőinek polcáról valószínűleg nem hiányozhat ez a historikus összeállítás, amely a francia tudósok által láttatja saját történelmüket.
(Franciaország története II. Szerk.: Georges Duby. Osiris Kiadó, Budapest, 2007. Ára: 5500 forint.)
A baloldali lap szerint is növekszik a Patrióták befolyása Brüsszelben
