Megszólaltak tegnap OMV-ügyben a Mol vezetői. A sajtó számára háttérbeszélgetésként szervezett találkozón a társaság legfelső vezetői jelentek meg, s amit elmondtak, nagyjából úgy foglalható össze, hogy ők nem a fúziót látják a közép-európai olajtársaságok egyetlen növekedési esélyének – éppen ellenkezőleg. Mosonyi György vezérigazgató szerint az osztrák részről hetek óta lebegtetett Mol–OMV-összeolvadás ugyan nagyobb társaságméretet hozna létre, ám ez a nagyobb cég egyrészt kisebb hatékonysággal működne, mint ahogyan most a Mol működik, azaz ugyanazokon az eszközökön alacsonyabb nyereséget érne el, másrészt tevékenysége jó néhány országban versenyjogi aggályokat vetne fel. A Mol– OMV-fúzió nem kecsegtetne sok sikerrel a régiós piacokon kívül sem. Mosonyi szerint egy távolabbi országban, például Pakisztánban vagy Oroszországban olyan cégekkel érdemes csak partnerségre lépni, amelyek helyi ismereteikkel képesek hozzájárulni az adott portfólió értékteremtéséhez.
Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató hangsúlyozta, a társaság egyedül is képes folytatni kitűzött stratégiáját, s hogy ebbe bevon-e valakit vagy sem, az a csoport saját döntése kell legyen. A társaságcsoport vezetője kiemelte, hogy számos üzleti lehetőség áll nyitva a Mol előtt, s bár az OMV részvényvásárlása, s az azt követően elhangzó, esetleges fúzióra célozgató megszólalások okoztak némi zavart a tárgyalásokban, emiatt egyetlen lehetséges partner sem lépett vissza.
A társaság vezetői meglehetősen szűkszavúan nyilatkoztak az elmúlt hetek részvénymozgásairól. A Mol sajátrészvény-vásárlása kapcsán – hétfőn is vettek 12 842 darabot – azonban elmondták, hogy ez nem szokatlan jelenség az iparágban, ráadásul azt megelőzően a Mol készpénzmennyisége már egészségtelen méreteket öltött. Hernádi szerint meglepődtek, amikor június 25-én az OMV közölte, hogy 18,6 százalékosra növelte részesedését a magyar olajtársaságban, igaz, a korábbi 10 százalékos tulajdonszerzést sem közölték előre az osztrák cég vezetői. A Mol június 22-én bejelentett sajátrészvény-vásárlási programja azonban független az OMV tulajdonszerzési szándékaitól; arról már korábban határoztak.
Shell–Rosznyeft együttműködés. Stratégiai szövetséget kötött tegnap a brit–holland Royal Dutch Shell és Oroszország legnagyobb piacrészesedésű olajvállalata, a Rosznyeft – írta a Financial Times, amely a szerződésről annyit közöl, hogy szibériai és szahalini területekre vonatkozik, s az olaj- és gázipart egyaránt érinti.
A Shell valószínűleg a legújabb technológiai olajkút-fejlesztéseivel is beszáll a most létrejött közös üzletbe, amely Jeroen Van der Veer ügyvezető igazgató szerint az energiaszektor teljes területére, a kitermelésre és a feldolgozásra is kiterjed.
A Shell korábban a Gazprommal kötött együttműködést, de az kudarccal végződött, amelynek következtében a brit–holland vállalatnak el kellett adnia a közös szahalini projekt részvényeinek felét. A Financial Times és más brit lapok néhány napja még a Shell és a British Petroleum közelgő baráti fúziójáról is cikkeztek. (Sz. A.)
Százötvenezer címen nincs áram az ítéletidő miatt
