Bár egy kormányrendelet szerint a bankok kötelesek a három hónapnál hosszabb lejáratú lakossági kölcsönök teljes hiteldíjmutatóját (THM) megadni, a helyzet nem ennyire egyszerű: a trükkök főként az akciós hiteleknél jelentkeznek – jelentette ki lapunknak Lazók Rómeó, a privatbankar. hu hiteltanácsadója. A bankok a futamidő egy meghatározott részében – ez főként az első, harmadik és a tizenkettedik hónap közötti sávot jelenti – általában alacsonyabb kamatlábat, vagy kezelésiköltség-mentes időszakot hirdetnek meg, és ez alapján számolják ki a THM összegét, ami egyértelműen félrevezető – állítja a tanácsadó.
Magyarországon az a módszer terjedt el, hogy a pénzintézetek alacsony kamatláb ígéretével csábítják be az ügyfeleket, majd a kezelési költségeken hozzák be elvesztett pénzüket. Nyugat-Európában a felvett hitel kezelési költségét nem számítják bele a törlesztés összegébe, hanem az külön tételként szerepel. Az itthoni pénzintézetek a kamat és a kezelési költség összegét összevonják, ami jóval kedvezőtlenebb konstrukció a nyugati gyakorlatnál.
A fent említett számítási módszerek közötti különbséget a szakértő a következő példával szemléltette: a hatszázalékos kamatláb nem ugyanaz, mint háromszázalékos kamat plusz háromszázalékos kezelési költség. Éspedig azért, mert a kezelési költség kiszámítására általában két eljárás létezik: vagy évente csökkenti a kezelési költséget a bank az adott időszak elején fennálló tartozás összege alapján, vagy rosszabb esetben a futamidő elején meglévő adósságunk értékét veszik a bankok alapul, s így a kezelési költség a futamidő végéig változatlan marad. Természetesen ez utóbbi esetben jóval drágább hitelhez juthatunk, ezért érdemes a szerződés megkötése előtt e szempontokra is fokozottan figyelni – zárta elemzését Lazók.
Korábbi csapatát kiütötte a bombaigazolás, a Chelsea az első döntős a klub-vb-n
