Ha kell népszavazással, aláírásgyűjtés kezdeményezésével is igyekszünk megakadályozni, hogy a Markhot Ferenc-kórház kikerülhessen a megyei fenntartás alól – közölte Herman István, a megyei közgyűlés Fidesz-frakciójának igazgatója, jelezve: erőszakosan, a demokratikus szabályok felrúgásával próbálják meg céljaikat elérni a kormánypártiak, a Heves megyeiek pedig méltán tiltakoznak az Ambrus Zoltán árulásával testületi többséget szerzett MSZP szándéka ellen. Az egészségügyi intézmény sorsa kardinális kérdés – tette hozzá –, tehát elfogadhatatlan az a törekvés, ami vélhetőleg egy befektetői csoport monopolhelyzetét idézné elő a térségben.
Mint Herman mondja, számítottak rá, hogy a Heves Megyei Közgyűlés MSZP-s többsége – Hatvanhoz és Gyöngyöshöz hasonlóan – szabadulna az egri Markhot Ferenc-kórháztól is, ám szerinte az MSZP nem tudott elfogadható magyarázatot adni szándékuk okát illetően. Herman állítja, folyamatosan színjátékot rendeznek a kormánypártiak Sós Tamás közgyűlési elnök vezetésével úgy, hogy előre megírt forgatókönyv alapján hozzák meg döntéseiket, az ellenzék tudta nélkül. A frakcióigazgató emlékeztetett, a két hónappal ezelőtt leváltott Szakács Ferenc főigazgató főorvos távozása után Kató Gábor önkormányzati biztos visszavonta korábbi lemondását, mondván: az új helyzetben folytatni tudja feladatát. Kató közölte azt is, a kórház anyagi helyzete ugyan kritikus, a megye mégis képes volna tovább működtetni, bár némi áldozatvállalás elkerülhetetlen. Ráadásul a megyeszékhely önkormányzatát szintén be lehetne vonni a fenntartásba, Eger ugyanis hajlandóságot mutat ebben az ügyben.
Herman úgy véli, az MSZP-nek politikai felelősséget kell vállalnia döntései miatt, szembe kell néznie a megye lakosságával. Szerinte törvénysértést követ el a kormánypárti frakció, ha kiírja a működtetési és vagyonkezelői pályázatot, mert Eger érdekeinek rovására is cselekszik, miután a város részt vállalt a kórház működőképességének megtartásában.
Tatár László, a Heves Megyei Közgyűlés jobboldali frakciójának vezetője emlékeztetett: a korábban leváltott Szakács Ferenc helyét a HospInvest Zrt. kezére játszott gyöngyösi Bugát Pál-kórház korábbi főigazgatója, Sebes Gábor vette át, neki pedig valószínűleg az a feladata, hogy előkészítse a működtetési és vagyonkezelői jog átadását annak a cégnek, amely Hatvanban és Gyöngyösön egyaránt megnyerte a közbeszerzési pályázatot. Mint mondta, Hevesben már csupán a Markhot Ferenc-kórház önkormányzati fenntartású, s nyilván a Hospinvest Zrt. az, amely át szeretné venni az irányítást. Ezek tükrében különös, hogy Kató Gábor éppen hogy csak visszatért a megyei egészségügyi intézménybe mint önkormányzati biztos, a sebtében kinevezett új kórházigazgató beiktatása után máris úgy döntött: ismét lemond.
A frakcióvezető elárulta: a polgári oldal „logikai megfontolásból” támogatná a nyilván fájdalommal és munkaügyi érdeksérelemmel járó karcsúsítást, de csak abban az esetben, ha önkormányzati költségvetési keretek között működne tovább a Markhot. Ugyanakkor a régió betegeinek érdekeit szem előtt tartva tiltakoznak az üzemeltetési és vagyonkezelői jog esetleges átadási tervei ellen. A politikus Kató Gábort idézte, aki azt hangoztatta Szakács Ferenc leváltása után: a kórház jelenlegi helyzete, továbbá a gazdálkodási adatok ismeretében a megfelelő intézkedések meghozatala után maradhat önkormányzati működtetésű a betegellátó centrum még akkor is, ha óriási az adósságállomány.
A történethez tartozik – folytatta Tatár László –, hogy három bizottságot, az egészségügyit, a pénzügyit, illetve az ügyrendi és jogi bizottságot úgy hívták össze a szocialisták néhány nappal ezelőtt, hogy csak röviddel a kibővített ülés előtt derült ki: a Markhot privatizációja a téma, ám a három bizottság öszszejövetelén Sós Tamás megyei közgyűlési elnök zárt ülést szeretett volna elrendeltetni. Tatár és Herman nem értette az indokot, hiszen a szervezeti működési szabályzat értelmében nem sürgősségi indítványt vagy üzleti érdeket sértő témát tárgyaltak volna. Mint mondták, a javaslat hallatán Sziki Károly, a Kisgazda Polgári Egyesület elnöke tiltakozásának adott hangot, ami után a napirendi pont megtárgyalása elmaradt, az ülést berekesztették.
A Fidesz nem szeretné – tette hozzá a polgári összefogás frakcióvezetője –, ha Hatvan és Gyöngyös után Eger is a HospInvest Zrt. érdekeltségi körébe tartozna. Herman rámutatott: semmilyen, az emberek szempontjából hátrányos döntéshez nem asszisztál a Fidesz. Munkatársunk szerette volna megkérdezni az MSZP-frakció tagjainak véleményét az ügyről, ám a képviselők közül senki nem volt hajlandó nyilatkozni.
Elítélték a horrortanyák osztrák tulajdonosnőjét
