Nem vagyunk túl a nehezén, jövőre sem lesz jobb a helyzet – értékelte a jövő évi költségvetésről készült pénzügyminisztériumi köriratot tegnap Varga Mihály, a Fidesz alelnöke. Rámutatott: az eddig nyilvánosságra került jövő évi adatok egyértelműen cáfolják Gyurcsány Ferenc kormányfőt, aki a tavalyi és idei megszorítások után 2008-ra már javulást ígért a lakosságnak. Varga emlékeztetett: a miniszterelnök és Veres János pénzügyminiszter előadásaikban csak a távoli jövőről beszélnek szívesen, akárcsak Hruscsov, aki mindig az évtized végére ígérte a kommunizmus felépítését. A valóság ezzel szemben a Fidesz szerint az, hogy jövőre további reálbércsökkenések lesznek, az elbocsátások folytatódnak, mindezt pedig az államadósság további növekedése kíséri. Az Orbán-kormány pénzügyminisztere a tekintélyes amerikai napilap, a The Wall Street Journal legfrissebb felmérését is idézte. Eszerint 100 magyarból 76 már egyetlen forintot sem képes félretenni jövedelméből, s a lakosság korábbi adósságokat kiváltó újabb hiteleket kényszerül felvenni.
*
A Magyar Nemzeti Bank növekvő lakossági eladósodását mutató adataival kapcsolatban Varga Mihály hangsúlyozta: az emberek jellemzően a napi életvitelükre igényelnek újabb és újabb kölcsönöket. A jövő évi költségvetést illetően a Fidesz alelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a Pénzügyminisztériumban (PM) ismét olyan büdzsé készül, amely nem felel meg a valóságnak. Ezt azzal indokolta, hogy – az ideihez hasonlóan – jövőre is magasabb lesz a valóságos pénzromlás a kormány által tervezettnél. Az idei büdzsét a tárca 6,2 százalékos inflációra alapozta, ezzel szemben a jelenleg érvényes előrejelzések 7,1-7,6 százalékos fogyasztóiár-emelkedést jósolnak az év egészére.
A titoktörvény tervezett módosítását is élesen bírálta a Fidesz politikusa. – Miért kell titkossá nyilvánítani a gazdaság szerkezetére vonatkozó adatokat vagy az illetékváltoztatási terveket? – kérdezte a volt pénzügyminiszter. Úgy fogalmazott, ezzel a módszerrel régi receptjét igyekszik követni a kabinet. Mint arról korábban lapunk beszámolt, számos, a költségvetéssel és a kormány gazdaságpolitikájával kapcsolatos adatot titkosítana a titoktörvény új módosításában a kormány. A minisztériumok javaslata alapján összeállított jegyzék összesen 246 tételt sorol a titkosítható adatok közé. A lista szerint ezentúl nem lennének nyilvánosak a pénzügyi likviditás összefoglaló adatai, valamint a külkereskedelmi fizetési mérleg alakulásáról készített előzetes prognózisok, számítások és megállapítások. A fizetési mérleg javítására hozott egyes intézkedések, a kormány gazdaságpolitikai stratégiájára vonatkozó javaslat adatai ugyancsak titokban maradnának, ahogyan a gazdasági szerkezet átalakításával kapcsolatos tervek és az erre vonatkozó előterjesztés adatai. A kabinet nem kívánná a nyilvánossággal megosztani a tervezett illetékváltozások adatait sem, s ugyanez vonatkozna a közigazgatás korszerűsítésénél a közigazgatási szervek működésére és a személyi állományt érintő tervezetek adataira is. A Nemzeti Biztonsági Felügyeletnek jövő hónapban kell a kormány elé terjesztenie a törvénymódosítás végleges formáját, ám Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos már közölte: a törvények értelmében a kormány nem minősítheti titkosnak a költségvetés adatait.
Mindeközben kiderült, hogy már nem érvényes a PM által a múlt héten megadott jövő évi fejlődési ütem, a jövő évi költségvetést mégis új növekedési adatok alapján számolja a szaktárca. Korábban a minisztérium azt a tájékoztatást adta, hogy a 2008-as büdzsét alapvetően a konvergenciaprogramban a jövő évre megadott 2,6 százalékos növekedési ütemmel tervezik. Az Index internetes portál birtokába került pénzügyminisztériumi dokumentum ezzel szemben arról tanúskodik, hogy a konvergencia-program helyett mégiscsak Gyurcsány Ferenc néhány héttel ezelőtt megfogalmazott előrejelzése bizonyult erősebbnek, így a költségvetés tervezése 3 százalékos bővülési ütemre alapozva készül.
Közép-Európa betege. Magyarország továbbra is Közép-Európa betege maradt – állapítja meg legfrissebb jelentésében a Capital Economics. A londoni székhelyű makrogazdasági kutatóintézet szerint hazánkban az elengedhetetlen kiigazítási program drasztikusan szűkítette a hazai keresletet, a lakossági fogyasztás pedig visszaesett. A Portfolio.hu portál által közölt jelentés szerint az exportorientált ipar is rosszul teljesít.
Brüsszel bármi áron támogatja Ukrajnát
