Véres mecset

Különösen nagy figyelmet kapott az iszlámábádi Vörös mecsetnél zajló dráma, az események ugyanis jócskán túlmutatnak egy muzulmán ország belvillongásain. A radikális iszlám, valamint a Nyugat szövetségesei csaptak össze, a civilizációk harca pedig korántsem csupán Pakisztán problémája.

György Zsombor
2007. 07. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

· Miért éppen a Vörös mecset?
Pakisztánban rendszeresen történnek kisebb-nagyobb merényletek, gyakoriak a zavargások. A főváros azonban mindeddig viszonylag békésnek számított, Karacsival, Pesavarral és a többi nagyobb településsel ellentétben Iszlámábádot mesterséges rend uralta. A felszín alatt azonban régóta zajlik a szervezkedés, a szélsőségesek korániskoláikban bujtogatják a fiatalokat, s mivel az életkörülmények mit sem javulnak a szegény és zsúfolt országban, az Amerika csatlósának tartott elnök, Pervez Musarraf mind több ellenséget szerez magának. A Lal Maszdzsid, vagyis a Vörös mecset elöljárói gyűlölik a Nyugatot, a kormány azonban – tartva az indulatok elszabadulásától – mindeddig hagyta működni őket. Az iszlamisták most a tettek mezejére léptek.
· Mi vezetett az ostromhoz?
Július 3-án kezdődtek a zavargások a Vörös mecset előtt, amely végül ostromzár alá került. Az épületben több százan, köztük nők és gyerekek rekedtek bent, igaz, sokan kiszabadultak még a hadsereg támadása előtt. A kormányerők és Abdul Rasid Gázi hitszónok radikálisai között egy hétig tartott a huzavona, mígnem a katonák megtisztították a mecsetet. Az iszlamisták többsége vállalta a mártíromságot, tudták, hogy a hadsereggel szemben nincs esélyük. A vezérre azonban jellemző, hogy holttestét a mecsethez tartozó női korániskola alagsorában találták meg. A harcokban száznál is többen vesztek oda.
· Mit akarnak a radikálisok?
A százötvenmilliós Pakisztánban egyre többen támogatják azokat az erőket, amelyek a radikális iszlám elveire épülő rendszer bevezetését akarják elérni. Ha a tervük sikerül, Pakisztán olyan állam lehet, mint amilyen Afganisztán volt a tálibok uralma idején, ám az utóbbinak csak ötödakkora a lakossága, és kevesebb radikálisa van. Az afganisztáni merényletek többségét különben a határ pakisztáni oldaláról, törzsi területekről érkező terroristák követik el, sőt a Londonban feltűnő merénylők nagy része is onnan származik.
· Mire számíthat Musarraf?
Csapdahelyzetbe került a pakisztáni elnök, hiszen ha erőt demonstrál, csak bőszíti a radikálisokat, ha teret enged követeléseiknek, elveszíti Amerika bizalmát, végül mégis elsöpri a népharag. Az iszlám előretörésének fegyverrel lehetetlen megálljt parancsolni, párbeszédre sincs hajlandóság, a lakosság elégedetlenségét tovább tüzeli a nyomor.
· Következik a bosszú?
A szélsőséges hitszónokok Pakisztánban és Afganisztánban is az ostrom megbosszulására, öngyilkos merényletek elkövetésére biztatják követőiket. Iszlámábád lehetőségeihez mérten mindent meg fog tenni a radikális erők szétzúzására, az erőtlen Kabultól azonban nem sok segítségre számíthat. A törzsi területek népeire aligha lehet ráerőltetni a hatalom akaratát, a harc pedig folytatódik, kifulladásig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.