Minden bizonnyal meg fogja vizsgálni a nemzetközi hitelminősítő intézetek tevékenységét az Európai Bizottság, mert az intézetek „lassan reagáltak” a másodpiaci amerikai jelzálogkölcsön-adósok fizetési nehézségeire, ami már világméretű bonyodalmakat okoz a tőkepiacokon. A brüsszeli hivatalnokok úgy vélik, hogy a hitelminősítők nem mozdultak elég gyorsan, hogy figyelmeztessék a befektetőket a nem elsőrendű amerikai jelzálogkölcsönökre épülő értékpapírok kockázataira – írta a Financial Times tegnapi cikke nyomán a távirati iroda. – Ha a hitelminősítők úgy vélik, hogy ez a szokásos gyakorlat, akkor tévednek. A nem elsőrendű jelzáloghitelekre épülő másodlagos piac nem nőtt volna ekkorára, ha egyes hitelminősítők nem adtak volna korábban olyan jó osztályzatokat – idézett a lap egy meg nem nevezett tisztségviselőt az Európai Bizottságból.
A napi.hu internetes szaklapnak nyilatkozó Majoros György, a K&H Alapkezelő portfóliómenedzsere rávilágított: a Moody’s Investors Service és a Standard & Poor’s hitelminősítők az utóbbi hónapokban több olyan hitelterméket láttak el kedvező hitelbesorolással, amelyekkel a befektetők jókora veszteségeket szenvedtek el. Hangsúlyozta, az említett cégek bevételének jelentős része származik ezen termékek hitelminősítésének elkészítéséből, továbbá a termékek struktúrájának kialakításában is részt vesznek, ami megkérdőjelezi hitelességüket.
A francia köztársasági elnök, Nicolas Sarkozy a német kancellárnak írt levelében úgy vélte, a jelenlegi piaci mozgásoknak nem lesz tartós hatásuk a gazdasági növekedésre, de ő is kérdésesnek nevezte a hitelminősítők pontos szerepét a kialakult helyzettel kapcsolatban. Az EU-bizottság belső piacért felelős tagja, Charlie McCreevy szeptemberre összehívta az európai tőkepiaci felügyeletek vezetőit, egyebek mellett a hitelminősítők szerepének megvitatása végett. Az Egyesült Államokban a képviselőház pénzügyi szolgáltatásokkal foglalkozó bizottságának demokrata párti elnöke, Barney Frank is a jövő hónapban akar meghallgatásokat tartani a hitelminősítők teljesítményéről.
A hitelminősítők közben azzal védekeznek, hogy osztályzataik csupán vélemények, amelyeket véd a szólásszabadság, s az érintett értékpapírokat csak tényleges rossz teljesítmény alapján értékelik le.
Figyelmeztették Iránt az uniós országok
