Újabb olyan haláleset történt, amely részben az egészségügyi rendszer felelőtlen átalakításából következhetett. A mentős nem kapott információt, hogy melyik kórházba vigye a súlyos gyomorpanaszokkal rosszul lett férfit, így az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézetbe (OBSI) szállították, ahol már az érkezéskor közölték: biztos, hogy tovább kell vinni. A férfit barátja kísérte végig, aki neve elhallgatását szabta feltételül az eset ismertetéséhez. Elmondta: az OBSI-ban ultrahangot készítettek, amelyen látták az elváltozást a gyomrában, mégis elküldték a Szent János Kórházba, ahol végül műtőbe került. A barát szavai szerint mind a két egészségügyi intézményben értetlenül álltak a mentő érkezése előtt, nem számítottak a betegre, nem várták. A középkorú férfi kísérője szervezetlenségként jellemezte a látottakat, bár a tragikus vég ellenére szerinte mind a János-kórház főorvosai, mind a mentősök megtették, amit lehetett.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője a történtek kapcsán úgy nyilatkozott: a beteget az esetkocsi pontos diagnózis hiányában a legközelebbi, traumatológiai eredetű hasi sebészeti ellátásra is alkalmas kórházba, az OBSI-ba szállította. – Az OBSI szakvizsgálat után a traumatológiai eredetet kizárta, a beteget szállítható állapotúnak minősítette, és a mentőkocsival tovább szállíttatta a János-kórház sebészetére – tette hozzá. Győrfi Pál kifejtette azt is, hogy pontos diagnózis ismeretében a betegelhelyezés rendszere minden esetben egyértelmű megoldást kínál, a sürgősségi helyszíni ellátásban, ritkán, de előfordul, hogy a tünetek alapján a diagnózis kétséges marad. A szóvivő közölte: ilyen esetekben a legjobb megoldást olyan nagy kórházi centrumok jelentenék, ahol mindenféle ellátás lehetősége (szülészet, traumatológia, belgyógyászat, szemészet stb.) folyamatosan rendelkezésre áll. Az OBSI-tól nem kaptunk választ arra, miért irányították át másik kórházba a férfit. Az intézet aktívágy-száma egyébként az áprilisi „reform” után úgy alakult, hogy a traumatológiát 226-ban, az intenzív ellátást 12-ben határozták meg, míg a belgyógyászatot és társszakmáit megszüntették.
Kányádi Erzsébet, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal egészségügyi igazgatási főosztályának vezetője kifejtette: április elseje előtt az OBSI ellátott akut hasi ügyeletet, ez azonban azóta megszűnt. Ezzel az állásponttal azonban mind a mentősök eljárása, mind az intézményben folyó sürgősségi ellátás szemben áll. Mindemellett azt, hogy a mentő hová viszi a beteget az orvos által hirtelen felállított diagnózis, a kórházak ügyeleti rendje, a területi elv és a Központi Ágynyilvántartó határozza meg. Aznap, amikor a férfihez kihívták a mentőt, az akut sebészeti ügyelet szerint a Szent János Kórház is ügyeletes volt.
– A mentősnek az ágynyilvántartótól kell megkérdeznie, ha nem tudja, hova szállíthatja a beteget – magyarázta Kányádi Erzsébet. – Mi gondoskodunk arról, hogy ilyen esetekben felkérjünk egy másik intézményt, és minderről tájékoztassuk a mentőállomást – tette hozzá. Jánosi András, a Szent János Kórház orvos igazgatója az eset kapcsán közölte: nem tud arról, hogy a betegutak tisztázatlansága egészségkárosodással járna, de ez nem zárja ki annak lehetőségét.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
