Az átszervezés ismét életet követelt?

Elhunyt Budapesten egy sürgősségi ellátásra szoruló ember a múlt héten, akinek belső vérzése ellenére három órát kellett várnia, amíg a műtőbe került. A mentő a férfit egyik kórházból a másikba vitte, ennek okára a szövevényes rendszerben azonban nem derült fény. Amit tudunk, hogy az áprilisi ágyszámleépítésekkel a kormány csökkentette annak lehetőségét, hogy sürgősségi eseteknél egy helyen el tudják látni a betegeket.

Pilári Darinka
2007. 08. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb olyan haláleset történt, amely részben az egészségügyi rendszer felelőtlen átalakításából következhetett. A mentős nem kapott információt, hogy melyik kórházba vigye a súlyos gyomorpanaszokkal rosszul lett férfit, így az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézetbe (OBSI) szállították, ahol már az érkezéskor közölték: biztos, hogy tovább kell vinni. A férfit barátja kísérte végig, aki neve elhallgatását szabta feltételül az eset ismertetéséhez. Elmondta: az OBSI-ban ultrahangot készítettek, amelyen látták az elváltozást a gyomrában, mégis elküldték a Szent János Kórházba, ahol végül műtőbe került. A barát szavai szerint mind a két egészségügyi intézményben értetlenül álltak a mentő érkezése előtt, nem számítottak a betegre, nem várták. A középkorú férfi kísérője szervezetlenségként jellemezte a látottakat, bár a tragikus vég ellenére szerinte mind a János-kórház főorvosai, mind a mentősök megtették, amit lehetett.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője a történtek kapcsán úgy nyilatkozott: a beteget az esetkocsi pontos diagnózis hiányában a legközelebbi, traumatológiai eredetű hasi sebészeti ellátásra is alkalmas kórházba, az OBSI-ba szállította. – Az OBSI szakvizsgálat után a traumatológiai eredetet kizárta, a beteget szállítható állapotúnak minősítette, és a mentőkocsival tovább szállíttatta a János-kórház sebészetére – tette hozzá. Győrfi Pál kifejtette azt is, hogy pontos diagnózis ismeretében a betegelhelyezés rendszere minden esetben egyértelmű megoldást kínál, a sürgősségi helyszíni ellátásban, ritkán, de előfordul, hogy a tünetek alapján a diagnózis kétséges marad. A szóvivő közölte: ilyen esetekben a legjobb megoldást olyan nagy kórházi centrumok jelentenék, ahol mindenféle ellátás lehetősége (szülészet, traumatológia, belgyógyászat, szemészet stb.) folyamatosan rendelkezésre áll. Az OBSI-tól nem kaptunk választ arra, miért irányították át másik kórházba a férfit. Az intézet aktívágy-száma egyébként az áprilisi „reform” után úgy alakult, hogy a traumatológiát 226-ban, az intenzív ellátást 12-ben határozták meg, míg a belgyógyászatot és társszakmáit megszüntették.
Kányádi Erzsébet, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal egészségügyi igazgatási főosztályának vezetője kifejtette: április elseje előtt az OBSI ellátott akut hasi ügyeletet, ez azonban azóta megszűnt. Ezzel az állásponttal azonban mind a mentősök eljárása, mind az intézményben folyó sürgősségi ellátás szemben áll. Mindemellett azt, hogy a mentő hová viszi a beteget az orvos által hirtelen felállított diagnózis, a kórházak ügyeleti rendje, a területi elv és a Központi Ágynyilvántartó határozza meg. Aznap, amikor a férfihez kihívták a mentőt, az akut sebészeti ügyelet szerint a Szent János Kórház is ügyeletes volt.
– A mentősnek az ágynyilvántartótól kell megkérdeznie, ha nem tudja, hova szállíthatja a beteget – magyarázta Kányádi Erzsébet. – Mi gondoskodunk arról, hogy ilyen esetekben felkérjünk egy másik intézményt, és minderről tájékoztassuk a mentőállomást – tette hozzá. Jánosi András, a Szent János Kórház orvos igazgatója az eset kapcsán közölte: nem tud arról, hogy a betegutak tisztázatlansága egészségkárosodással járna, de ez nem zárja ki annak lehetőségét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.