A brit társadalom új, súlyos rákfenétől szenved: ijesztően burjánzik a véres, fegyveres erőszak gyerekek, tizenévesek körében. 2007-nek alig több mint a fele telt el, de egyedül Londonban a 11–19 éves korosztályból már tizenheten lettek kés vagy lőfegyver áldozatai ebben az évben. A gyilkos maga is ebbe a korosztályba tartozik és az erőszak minden esetben szándékos, nem fatális véletlen műve. A legújabb gyermekgyilkosság színhelye Liverpool volt. Szerdán este egy pub autóparkolójában lőttek agyon egy tizenegy éves kisfiút, Rhys Jonest, miközben két hasonló korú barátjával futballozott. Az életben maradt két gyerek elmondta, hogy egy csuklyás kabátot viselő fiú megállt kerékpárjával, háromszor rájuk lőtt, aztán tovább-biciklizett. Az egyik golyó a nyakán találta el Rhys Jonest, ami a halálát okozta. A rendőrség eddig egy tizennégy és egy tizennyolc éves fiút tartóztatott le gyanú alapján, de a liverpooli rendőrkapitányság úgy nyilatkozott, hogy a nyomozás tovább folyik, lehet, hogy az őrizetbe vettek közül egyik sem követte el a gyilkosságot.
Tegnap reggel a BBC rádió aktuálpolitikai programjában Jacqui Smith belügyminiszter nyilatkozott a gyilkosságról. Noha részletesen beszélt azokról az intézkedésekről, amelyeket a kormány az elmúlt években és hónapokban hozott, és amelyeket ezután akar hozni, a hallgató számára az az ijesztő kép bontakozik ki, hogy a serdülők körében terjedő „galerikultúra” jelenségével sem a kormány, sem a társadalom nem tud megbirkózni. A Tony Blair idejében bevezetett zárlat az antiszociálisan viselkedő fiatalokra, amely tiltja, hogy este kimenjenek az utcára és felügyelet alá helyezi őket, a büntetettek között vált népszerűvé: bizonyítja, hogy „belevaló srácok”, akik fütyülnek a hatóságra. Rendőri becslés szerint Nagy-Britanniában több mint 600 fegyveres banda működik. Ezek úgy védelmezik tagjaikat, hogy rettegésben tartják ellenfeleiket, de a környékbeli lakosságot is, úgy, hogy senki se merjen tanúskodni ellenük, ha bíróság elé kerülnek. A munkáspárti kormány sok éve próbálkozik a legkülönbözőbb módszerekkel, de egyelőre semmi nyoma, hogy ezeknek hatása lenne. A közvélemény azt tartja, hogy az igazságszolgáltatás túl sokat törődik a bűnözők jogaival, túl keveset az áldozatokéval. Ennek ellentmond, hogy egész Európában Nagy-Britanniában van börtönben a legtöbb bűnöző a lakosság arányában.
A fiatalkorú bűnözés a legriasztóbb, de korántsem egyetlen gondja az új miniszterelnöknek. Gordon Brown tegnapelőtt tárgyalt Londonban Angela Merkellel. Nyilvánvaló, hogy a német kancellár és a brit kormányfő között szó esett a tervezett új európai reformszerződésről. A brit ellenzék túlnyomó része, a három legerősebb szakszervezet, a közvélemény nagy része követeli, hogy Brown népszavazás eredményétől tegye függővé a szerződés aláírását. A miniszterelnök ezzel szemben kijelentette, hogy a szerződés megvitatása a parlament jogköre, ezért választ az ország képviselőket.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
