Az Európai Unió többet lát

Miközben az Európai Unió statisztikai hivatala szerint év eleje óta hazánkban trendszerűen emelkedik a munkanélküliség, a Központi Statisztikai Hivatal rendre csökkenésről számol be. Az Eurostat adatai szerint júliusban 7,7 százalékos volt a munkanélküliségi ráta, a magyar hivatal csütörtökön közzétett gyorsjelentése pedig a május–júliusi időszakra vonatkozóan 7 százalékos rátáról számolt be.

Dénes Zoltán
2007. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben az unió statisztikai hivatala, az Eurostat adatai szerint hazánkban év eleje óta folyamatosan emelkedő trendet mutat a munkanélküliségi ráta, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) már év eleje óta csökkenésről számol be. Mindez azért érdekes, mert az Eurostat a gyorsjelentésében egyértelműen rögzíti, hogy ugyanazon módszerrel dolgozik, mint a KSH, mégpedig a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) előírásait veszi figyelembe – elvileg.
Miközben a KSH legutóbbi, csütörtökön közzétett adatai szerint a magyarországi munkanélküliségi ráta a május–júliusi időszakban kereken hétszázalékos volt, az uniós hivatal tegnap arról számolt be, hogy a munkanélküliek aránya az időszak végét jelentő júliusban hazánkban elérte a 7,7 százalékos szintet. De a korábbi hónapok adatai sem egyeznek a KSH által közöltekkel, hiszen az Eurostat szerint míg januárban még 7,2 százalékos volt a munkanélküliségi ráta, februárban és márciusban már 7,4, április–májusban 7,6, június–júliusban pedig 7,7 százalékra emelkedett. Ezzel szemben a KSH gyorsjelentései arról tájékoztatnak, hogy az év elei 7,5 százalékos szintről júliusra tendenciaszerűen hét százalékra csökkent a munkanélküliek aránya. Tehát az uniós adatokból egy folyamatosan növekvő munkanélküliségi trend rajzolódik ki, szemben a KSH által itthon közzétett csökkenést jelző adatokkal.
Egyébként az Ecostat tegnapi jelentése szerint az eurózónában júliusban az előző havival azonos, 6,9 százalékos volt a munkanélküliség, az Európai Unió 27 tagországában viszont 6,8 százalékra csökkent az előző havi 6,9 és az egy évvel korábbi azonos időszakbeli 7,9 százalékos szintről. A legalacsonyabb, 3,2 százalékos munkanélküliséget Dániában, míg a legmagasabb szintet, 10,6 százalékosat Szlovákiában mutatták ki. Hazánkban közben a tavaly júliusi 7,5 százalékos szintről, az idén januárra 7,2 százalékra csökkent, majd júliusra már 7,7 százalékra nőtt a munkanélküliségi ráta. Ezen belül a férfiak munkanélküliségi rátája 7,4, a nőké 7,9 százalékos volt. A 25 évesnél fiatalabb munkaképes korosztály munkanélküliségi aránya pedig 19,1 százalékot tett ki, vagyis közel minden ötödik fiatal a munkaügyi hivataloknál kezdi pályafutását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.