Előkészítetlenül nyílik meg az árampiac

Kritikán aluli villamosenergia-törvény született – fogalmazta meg véleményét Bakács István, az E.ON Hungária Zrt. igazgatósági tagja a Magyar Elektrotechnikai Egyesület és az E.ON– Édász közös konferenciáján. A szakmai előadásokból kiderült: az energiapiac teljes megnyitása mind a szolgáltatókra, mind pedig a fogyasztókra komoly terheket ró majd.

Dékány Lóránt
2007. 08. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rosszul definiált verseny, költséges kötelezettségek a szolgáltatóknak, újabb terhek a fogyasztóknak – ezekkel kell szembenéznünk január 1-jétől, amikor teljesen megnyílik a villamosenergia-piac. Legalábbis ilyen képet festettek a jövőről a Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) és az E.ON– Édász által rendezett szakmai konferencia felszólalói. Legtöbben a hibát az új, idén elfogadott villamosenergia-törvényben (VET) látják. Dervarics Attila, a MEE elnöke úgy látja, a törvény megalkotását nem előzte meg megfelelő előkészítés. Ezenkívül szerinte az uniós elvárások túl sokszor kerülnek a magyar gazdaság érdekei elé. Mint fogalmazott, ez nem is csoda, hiszen a VET-ből kimaradt a működési modell, aminek következményeképp nincs meghatározva, mit is kell hazánknak védenie az EU előtt.
*
Szakmailag korrekt, hosszú távú kiszámíthatóságra lett volna szükség – véli Bakács István, az E.ON Hungária Zrt. igazgatósági tagja. Mint ismertette, az uniós irányelv már 2003-ban készen állt, nálunk a piacliberalizáció előkészítése mégis csak az utolsó hónapokban történt meg. Bakács István a jövőre kialakuló versenyt is furcsállotta. A törvényben ugyanis egyrészt szó van a piaci versenyről, s a közüzemi szolgáltatók helyébe lépő egyetemes szolgáltatók között is. Utóbbiak esetében viszont szabályozott árrendszert vezetnek be, ami finoman szólva is versenyt gátló tényező. Szintén különösnek tartja, hogy a piacnyitás esetében a VET nem célozza többletkínálat kialakítását a villamos energiából, de kötelező jelleggel gondoskodik áramtőzsde létrehozásáról. A szabályozás véleménye szerint öszszességében nélkülözi a transzparenciát – holott a szaktárca éppen ezt hangsúlyozta a törvénnyel kapcsolatban –, ami a későbbiekben már az ellátás biztonságát veszélyeztetheti.
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium viszont nem spórol túlságosan az átállásra. A liberalizáció elősegítésére létrehozott 300 millió forintos keretből a tárca már csaknem 200 milliót lekötött, mégpedig nem éppen a piacnyitást segítő lépésekre. A Népszabadság rendelkezésére bocsátott dokumentum szerint ebből 170 millió forintot a washingtoni Arnold & Porter ügyvédi iroda kapott, hogy az amerikai fővárosban képviselje a magyar állam érdekeit. Nemrégiben ugyanis a Dunamenti Erőmű tulajdonosa, a francia Suez-Electrabel pert indított Washingtonban, a Világbank International Centre for Settlement of Investment Disputes (ICSID) nevű fórumán, ahol a társaság ötmilliárd forintot követel a magyar államtól. Az erőművet – állítása szerint – ekkora kiesés érte 2003 és 2006 között, a hosszú távú megállapodásokban meghatározott tarifa és a tavaly év végén bevezetett hatósági energiaár között ugyanis összesítve ilyen mértékű volt a különbség. Az ügyvédi irodának mindemellett a Tiszai Erőművet birtokló amerikai AES ellen is küzdenie kell majd az ICSID választott bírósága előtt, itt a tét hétmilliárd forint.
A tárca tájékoztatása szerint a fennmaradó 100 millió forintból a lakosság tájékoztatását kívánják megoldani. Egy reprezentatív felmérés szerint a laikusok 69 százaléka még nem is hallott az energiapiaci liberalizációról. Ehhez képest korábban a kisebb horderejű energiatakarékossági pályázat népszerűsítésére is 170 millió forintot fordított a GKM.

Ki fizeti a számlát? Még nem lehet megmondani, miként fog változni a villamos energia ára január 1-jétől – nyilatkozta Kóka János tegnap a Nap-kelte című reggeli műsorban. Mint a gazdasági és közlekedési miniszter mondta, bár a szabadpiac miatt egyelőre kiszámíthatatlan, hogy merre mozdul az áramár, de a törvénybe több kontrollt is beépítettek, például a hatósági árszabályozást. (Ez csak az egyetemes szolgáltatókra érvényes, a versenypiacon küzdőkre nem.) Úgy véli, nem a fogyasztóknak kell majd megfizetni azokat az erőműfejlesztéseket, amelyek a közeljövőben szükségesek lesznek, mivel szerinte az erőműépítés „egyszerre jelenti a megtérülés lehetőségét is a beruházóknak”. (Vinkovits András, a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Zrt. vezérigazgatója egy szakmai konferencián arra mutatott rá, hogy háromezer megawattnyi új kapacitás kiépítése lesz elkerülhetetlen pár éven belül, ami pedig évi százmilliárd forintos többletterhet jelent a fogyasztóknak.) Kóka a hosszú távú áramvásárlási megállapodásokkal kapcsolatban közölte, újra kell őket tárgyalni, de arra nem adott választ, hogy esetleges felbontásuk mekkora költséggel járna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.