Inkább a kapcsolatfelvétel szándékával találkoztunk a mai napon. Úgy gondoljuk, hogy a vajdasági magyarság legjelentősebb politikai szervezete és a Magyar Köztársaság legnagyobb ellenzéki pártja között folytatni kell a korábbi évek során kialakult munkakapcsolatot és azokon a területeken, ahol ez lehetséges, szorosabbra is kell fűznünk az együttműködést – mondta a politikus. – Külön érdeklődtem a schengeni kérdés rendezése iránt, illetve az iránt, hogy a vajdasági magyarok megítélése szerint a Magyar Köztársaság kormánya megtesz-e mindent annak érdekében, hogy Magyarország részéről a schengeni övezethez való csatlakozás ne jelentse a vajdasági magyarság és az anyaországi magyarság közötti kapcsolatok megszakadását.
A kettős állampolgárságra vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva Navracsics Tibor kijelentette, hogy 2004 decemberében volt népszavazás Magyarországon a kettős állampolgárságról, akkor a politikai pártok közül a Fidesz egyértelműen a kettős állampolgárság megadása mellett kampányolt. Az MSZP és az SZDSZ – amely pártoknak többsége van a parlamentben – ellene voltak. Akkor a népszavazás érvénytelen volt. Azóta valóban a törvényhozás szintjén, törvényhozási feladatként nem merült fel a kettős állampolgárság kérdése.
– Úgy gondolom – folytatta a fideszes politikus –, hogy a mostani országgyűlési többség továbbra is a kettős állampolgárság ellen van. De ez nem zárja ki annak lehetőségét, hogy ha ismét napirendre kerül a kérdés, komoly politikai vita legyen róla. A kormány részéről egyelőre nem láttam ilyen kezdeményezést – szögezte le.
Pásztor István, a VMSZ elnöke arról is szólt, hogy szeretnék Sólyom László államfőt megkérni, hogy éljen alkotmányos lehetőségével, s nyújtson be törvénymódosítási javaslatot a parlamentnek a kettős állampolgárságról. Erre alkalom lesz a magyar államfő szeptember 13-i szabadkai látogatása.
– Úgy vélem, hogy elvárásaim reálisak, s hogy az elnök úr nyitott lesz a kezdeményezés iránt – mondta a vajdasági politikus. Hozzátette, a mai megbeszélésen kifejezte reményét, hogy a Fidesz következetes lesz állásfoglalásához, s abban az esetben, ha lesz egy ilyen kezdeményezés az államfő részéről, azt támogatni fogja.
Navracsics Tibor a Magyar Nemzet kérdésére válaszolva kijelentette, hogy Kóka Jánosnak az autonómiával és a kollektív jogokkal kapcsolatos nyilatkozatát – amelyben a politikus úgy vélte, az említettekről tárgyalni jelenleg „nem időszerű” – azért is furcsának találta, mert az az SZDSZ programjával is ellentétes. – Kóka János olyan véleményt fogalmazott meg, amellyel károkat okozhat a határon túli magyaroknak, ezért mélyen elítélem – mondta a fideszes politikus.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
