Két-három hónapos lélegzetvételnyi időhöz juttatják a kártyabirtokosokat a Respiro hitelkártyák, hiszen a hitelezett összeget egyenlő havi részletekben kell visszafizetni, és amennyiben ezzel nem késik a fogyasztó, a kamat nulla százalék. A legjobb esetben mindössze a hitelképesség-vizsgálat, a hitelkártya kibocsátási díja és a kártya éves díja terheli a vásárlókat. Ezek a költségek a most bevezetett kártyatípustól és a hitelkeret felső határának összegétől függően évi 3000 és 5000 forintnak megfelelő összeg között mozognak, nagyobb hitelkeretet nyújtó konstrukciók esetén az éves díj is némileg magasabb. Árnyalja a képet, ha a késedelmes törlesztés díjtáblázatát is megismeri a felhasználó, hiszen napi 8, majd napi 16 és végül napi 32 forintnyi összeggel nő a tartozás a késés hatodiktól a negyvenedik, a negyvenediktől a hatvanadik, illetve a hatvan napon túli időszakában. Ha a kártyabirtokos a törlesztés esedékességétől számított 120. napon sem egyenlíti ki tartozását, a gyógyszerforgalmazó értékesíti követelését.
A szomszédos Romániában ez az első ilyen szolgáltatás, amelyet a sajtóban megjelent hírek és beszámolók szerint nem utasít el a célközönség. A kis- és közepes jövedelműeket, közöttük a nyugdíjasokat is célzó hitelkonstrukció első látásra valóban segítségnek tűnik, ugyanakkor nem kínál megoldást azokra az esetekre, amelyekben a jövedelemhez képest könyörtelenül magas a havi gyógyszerszámla. A szerencsétlen gyakorlatnak köszönhetően a gyógyszerárak ráadásul kiszámíthatatlanok. Az orvos által felírt – és akárcsak idehaza – támogatott gyógyszerek kiadását hónapról hónapra fenyegeti Romániában a biztosító vonatkozó havi keretének kiapadása. Az ártámogatás fedezetéül szolgáló keret leggyakrabban a hónap első tíz napjában kiürül, és ezt követően, mivel a biztosító nem fogja a patika számára téríteni a különbözetet, a gyógyszertárak csak teljes áron hajlandók kiadni a gyógyszereket. A betegeknek nincs más választásuk, ilyen esetben jogosultságuk mellett is csak teljes áron válthatják ki receptjeiket, ráadásul a későbbi térítésre sincs lehetőségük. Ez a jelenség részben magyarázatot ad a hó eleji zsúfoltságra a rendelőkben és a feszült sorbaállásra a patikákban, hiszen minden rászoruló igyekszik minél előbb felíratni és kiváltani havi gyógyszeradagját még a társadalombiztosító keretének ismétlődő elapadása előtt. Noha a felháborodás jogosságát nem vitatja senki, a panaszaiknak hangot adó betegek sorsa mégis a szerencséjükön múlik, ezen aligha változtat a hitelkártya. Egy kisnyugdíjas mindössze 20-30 ezer forintnyi nyugdíjához képest teljes áron, ám mostantól hitelre megvásárolni a gyógyszereket nem kínál alternatívát. Illetve kínál, az első százhúsz napban, utána már a végrehajtó csenget.
A kizárólag a gyógyszerkiadásokra felhasználható hitelkártya bevezetésére mintegy félmillió eurót fordító A&D Pharma cégcsoport ügyvezetője ez év végéig 15 és 30 ezer közötti ügyfelet remél. A kártyaelfogadó helyek számát folyamatosan növelni kívánja a cégcsoport.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
