Johnny Ray Connernek Texasban, Huntsville város büntetés- végrehajtási intézetében fecskendezték be a halálos méreginjekciót egy 1998-as gyilkosságért. A mindvégig ártatlanságát hangoztató rab ügyében 2005-ben egyébként perújrafelvételt rendeltek el, de ezt a szövetségi törvényszék januárban felülbírálta. Az ítélet végrehajtása előtt az EU felszólította Texast, hogy ne hajtsa végre az ítéletet, ezt azonban Rick Perry kormányzó elutasította. Sőt, szóvivője, Robert Black azzal lőtt vissza, hogy Amerika a kétszáz évvel ezelőtti függetlenségi háborút is azért vívta, hogy lerázza magáról Európa monarchikus béklyóit. Szerte az Egyesült Államokban egyébként 1090 elítéltet küldtek a másvilágra 1976 óta, Texas 400 kivégzettje ennek több mint egyharmada. Az Egyesült Államokban tavaly 12 államban 53 elítélten hajtottak végre halálos ítéletet, egy részük villamosszékbe került.
A fejlett nyugati országok közül nem csak az Egyesült Államok nem kíméli az elfogott gyilkosok életét. Ha arról van szó, Japán sem bánik kesztyűs kézzel a bűnelkövetőkkel. Az igazságügy-minisztérium egy neve elhallgatását kérő tisztviselője tegnap szűkszavúan jelezte, hogy három embert kivégeztek, amely a távol-keleti országban kötél általi halált jelent. Dzsinen Nagase jelenlegi igazságügyi tárcavezető hivatali ideje alatt rajtuk kívül még hét elítéltet végeztek ki, négyet karácsonykor, hármat áprilisban. Az emberi jogi szervezeteket a visszatetsző gyakorlatot övező titkolózás is bírálatra készteti, a japán hatóságok ugyanis sem az elítéltek nevét, sem kivégzésük okát nem hozza nyilvánosságra. Feltevések szerint a távol-keleti ország fegyházaiban még körülbelül száz ember vár a halálra.
A kivégzéseket illetően azonban mégsem ez a két ország viszi a pálmát. A hosszú idő óta az emberi jogi szervezetek célkeresztjében álló Kínában évente több embert végeznek ki, mint a hasonló ítéleteket végrehajtó többi államban együttvéve. A hatóságok szerint csak tavaly több mint ezer embert állítottak kivégzőosztag elé, a hivatalosan államtitoknak minősülő szám az Amnesty International szerint azonban a nyolcezerhez közelít.
Az EU folyamatosan arra figyelmezteti ezeket az államokat, hogy a halálbüntetésnek semmilyen elrettentő hatása nincs a bűnelkövetőkre. A kriminológusok véleménye megoszlik a kérdésben. Az ENSZ számára egy 2002-ben készült jelentés azt állítja, nincs bizonyíték arra, hogy eltérítené a bűnözőket, egy, az Egyesült Államokban 2004-ben készült kongresszusi jelentés olyan vizsgálatokat is idéz, amelyek szerint minden kivégzés minimum 18 gyilkosságot akadályoz meg.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
