Még az idén értékesítik a lovit

Az év végéig pont kerülhet a magyar lóversenysport magánkézbe adására, a Pénzügyminisztérium és az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. ugyanis kiírta az ezzel kapcsolatos – immáron hónapok óta húzódó – privatizációs pályázatot. A győztesről a november 30-i beadási határidő után döntenek.

Dékány Lóránt
2007. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azoknak lett igazuk, akik arra fogadtak, hogy még az idén lebonyolítják a hazai lóversenyzés magánkézbe adását. A mai naptól datált kiírás szerint vevőre lel majd a Nemzeti Lóverseny Kft., illetve koncesszióba kerül a Magyar Lóversenyfogadást Szervező Kft. is. Vagyis a Pénzügyminisztérium (PM) és az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Zrt., bár két külön pályázatot hirdetett meg, mégis csak egy nyertest avat, aki mind a két társaság üzletrészéhez hozzájut majd. Ez pedig nem csekély összeg: a Nemzeti Lóverseny Kft. jegyzett tőkéje csaknem másfél milliárd, a Magyar Lóversenyfogadást Szervező Kft.-é 1 milliárd forint. Az elmúlt hónapokban már úgy tűnt, ezen nem kis tételek nem járulnak hozzá az ÁPV idei bevételi tervéhez, a folyamatos ígérgetéseket mindeddig nem követte a pályázat kiírása, holott a privatizációról már tavaly november 30-án döntött a kormány.
Az értékesítésre a PM és az ÁPV Zrt. közös közleménye szerint azért van szükség, hogy „a kulturális és sporttörténelmi hagyományokhoz méltó, gazdaságilag stabil, a kulturális élet szerves részeként a magyar társadalom széles rétegei számára kulturált szórakozási és játéklehetőséget nyújtó, nemzetközi színvonalú lóversenysportot teremtsenek, valamint biztosítsák a magyar tenyész- és futó versenyló-állomány folyamatos fejlődését”. Legutóbb néhány éve a Kerepesi úti pálya került magánkézbe, azóta a nyertes Bouygues francia társaság bevásárlóközpont építésébe kezdett a területen. Igaz, cserébe azt vállalták, hogy felújítják a Kincsem Parkot, amely jószerivel az alagi mellett az egyetlen hazai lóversenypálya maradt.
A lóversenyfogadást az állam mintegy tíz éve veszteségesen üzemelteti, nyereséget pedig csak évi 3-4 milliárd forintos bevétellel tudna termelni. Ehhez viszont szakértők szerint körülbelül 1-2 milliárd forintos egyszeri fejlesztést kellene végrehajtani. Ez az összeg ahhoz lenne szükséges, hogy országszerte több mint kétszáz új fogadóiroda nyíljon, illetve, hogy interneten is lehessen fogadásokat kötni. Jelenleg ugyanis erre nincs lehetőség, és egész Magyarországon csak 19 helyszínen lehet téteket elhelyezni a versenyekre. A várható fejlesztéseken kívül egyéb költségekkel is számolnia kell majd az új befektetőnek. A két intézmény az elmúlt években 4 milliárd forintnál is nagyobb hitelállományt halmozott fel. Emellett pedig a lóversenyfogadás évi koncessziós díját is fizetni kell majd a PM-nek, amely egyes becslések alapján legkevesebb 300 millió forint, egy hónapokkal ezelőtt készített minisztériumi anyag viszont 800 millióval kalkulál.
Bár jelenleg még folyik a tényleges vagyon értékelését elvégző cég kiválasztása, annak hiánya nem jelenthet akadályt a privatizációs folyamatban – tudatta lapunkkal korábban Oravecz Péter, az ÁPV Zrt. szóvivője. Mint mondta, ez csak azért szükséges, mert a portfólió értékelését évente el kell végezni, s ehhez lehet majd viszonyítani a beérkezett ajánlatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.