(Kolozsvár)
Ismeretlen eredetű mérgezés következtében egy tunéziai állampolgár meghalt, további tizenegy pedig kórházi kezelésre szorult a román–magyar határ mentén fekvő Arad megyében. Rendőrségi jelentés szerint a hét végén bekövetkezett incidens a Béli-hegységben elterülő Menyháza üdülőtelepen történt, ahol az itt elszállásolt tunéziai vendégmunkások közül vasárnap reggelre tizenketten rosszul lettek. A szintén Arad megyei Borosjenőn működő Delphi autókábelgyár alkalmazásában álló tunéziaiak egyike, egy 25 éves nő már a mentők kiérkezésekor életveszélyes állapotban volt, nem sokkal később pedig elhunyt. További tizenegy pácienst az Arad megyei kórházba szállítottak, ahol állapotukat sikerült stabilizálni. Camelia Tuduce, az Arad megyei rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta, az előzetes vizsgálatok szerint a vendégmunkások az egyik menyházai szálloda diszkójában töltötték a szombat éjszakát, ahol szeszes és üdítőitalt fogyasztottak.
A napokban a rendőrség és az ügyészség átfogó nyomozást indított az ügyben. A területi közegészségügyi hatóság alapos toxikológiai vizsgálat alá vetette a fulladásos tünetekkel kórházba utalt, erős gyomorfájásra panaszkodó pácienseket, de nem sikerült kimutatni a megbetegedés okát. A szakorvosok közlése szerint mindössze az zárható ki nagy bizonyossággal, hogy a tunéziaiak ételmérgezést szenvedtek.
Időközben az Arad megyei kórházban felboncolták az elhunyt Hanane Jouini holttestét. Halált okozó vegyi anyagot nem találtak a szervezetében a törvényszéki orvosok. Bonyolítja az ügyet, hogy Gabriela Tarle, az aradi közegészségügyi hatóság igazgatója elképzelhetőnek tartotta: a fiatal vendégmunkások kábítószert fogyasztottak a menyházai buli éjszakáján. Ezt az elméletet támasztotta alá, hogy a páciensek karján és hasán tűszúrás nyomaira bukkantak. A temesvári ügyész a laboratóriumi vizsgálatok eredményei alapján azonban tegnap közölte, az afrikai nők nem fogyasztottak kábítószert.
Pavel Palcu közvádló szerint sokkal kézenfekvőbbnek tűnik a munkahelyi megbetegedés lehetősége. Erre a variánsra korábban már Menyháza polgármestere is felhívta a hatóságok figyelmét, hiszen a Delphi autókábelgyárban köztudomásúan az egészségre káros körülmények között dolgoznak a munkások. Tény, hogy a Romániában két üzemet működtető és összesen kilencezer alkalmazottat foglalkoztató – közülük kétszázan tunéziai állampolgárok – amerikai céget korábban már pénzbüntetéssel sújtották a hatóságok a munkajogi és -védelmi szabályok áthágása miatt.
Tunézia bukaresti nagykövetségének diplomatái a helyszínen érdeklődtek honfitársaik megbetegedésének körülményeiről, ezzel párhuzamosan a tuniszi főügyészség is nyomozást indított a rejtélyes mérgezés ügyében.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást