Szűk sáv

Életmentő lehet, ha az orvosok előre meg tudják mondani egy szervátültetésre váró betegnél, miként reagál majd a szervezete az ilyenkor szokásos gyógyszeres kezelésre. Ebben segítenek egy új magyar kutatás eredményei.

2007. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha megbetegszik létfontosságú szervünk, a máj – például gombamérgezés, gyógyszer, hepatitis C vírus vagy alkoholizmus okozta májelégtelenség lép föl –, az életben maradás egyetlen módja sokszor a szervátültetés lehet. Nálunk évente száz–százhúszan kerülnek várólistára, májtranszplantációt azonban csak kevesebb mint 50 betegen tudnak elvégezni. Különösen kritikus a helyzet gyermekek esetében, hiszen ha akad is halottól származó szerv, csakis a jó minőségű és a kis beteg méretére, szinte „testre szabott” máj beültetése kecsegtet sikerrel. Ám a komplikáció nélküli operációt követő intenzív kezelés ellenére is fölléphetnek nehézségek, amelyek a szerv elégtelen működéséhez vezethetnek.
Az átültetés utáni időszakban, a szigorúan meghatározott gyógyszeres terápia során bizonyos esetekben előfordulhatnak váratlan, genetikai hiba miatt kialakult veszélyes állapotok. Ezekre sikerült megoldást találniuk közös munkájuk során a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikája orvosainak és a Kémiai Kutatóközpont (KK) gyógyszerkölcsönhatásokat vizsgáló laboratóriuma kutatóinak. A gyakorlatban életmentőnek bizonyuló alapkutatási eredményről Monostory Katalin biológus, toxikológus, a csoport vezetője tájékoztatott.
A kutatónő és munkatársai olyan enzimekkel foglalkoznak, amelyek a gyógyszerek lebontásáért felelősek, azaz arról gondoskodnak, hogy ezek a hatóanyagok kiürülhessenek a szervezetből. Hogy a vizelettel távozhassanak, vízben oldhatóvá kell hogy váljanak. Ezt az átalakítást az úgynevezett citokróm P450 nevű enzimek végzik. Előfordul azonban, hogy valakinek a szervezetéből, genetikai hiba folytán, hiányzik vagy nem működik ezeknek az enzimeknek valamelyike. Európa lakosságának néhány százalékát érinti ez a születési hiba.
Hogyan vezettek életmentő együttműködéshez a labor zömmel alapkutatási eredményei? Két éve történt, hogy a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikáján egy 11 esztendős kislány sikeres műtét során fél májat kapott, amelynek másik felét tudományos vizsgálatra átküldték a Kémiai Kutatóközpontba. Reményteljesen teltek a napok: úgy tűnt, hogy az ilyenkor szokásos izgalmakon túljutottak az orvosok és a családtagok: sikerült úgy elnyomni a kis beteg immunrendszerét, hogy befogadja az új szervet, s nem fenyegetett fertőzésveszély sem. Már szinte készült a zárójelentés, amikor hirtelen romlani kezdett a kislány állapota. Ilyenkor egy harmadik veszélyre, a gyógyszermérgezésre is gyanakodnak a szakemberek. Először fordult elő, hogy a kezelőorvosok nem akartak egyedül dönteni ebben a kritikus helyzetben: azonnal fölvették a kapcsolatot a beültetett máj másik felét tudományos célra felhasználó laboratóriummal. A kutatók rögtön munkához láttak, hiszen tudták, nagy a baj, s ilyenkor minden perc számít. Még aznap éjjel megszületett az eredmény: a beültetett májban az egyik citokróm P450 enzim nem működik megfelelően. A toxikológusok javaslatára az orvosok azonnal leállították azoknak a gyógyszereknek az alkalmazását, amelyeknek átalakítása és kiürítése a szervezetből ennek az enzimnek a működését igényli. És valóban: a kislány gyógyszeres kezelésének megváltoztatása négy nap múltán javuló májfunkciót eredményezett, a beteg jobban érezte magát, s azóta is kiváló egészségnek örvend.
Mi történt korábban hasonló esetben a toxikológus közreműködése nélkül? A beültetett máj működésének gyógyszer hatására bekövetkező drasztikus romlásakor csak új, azonnali műtétet lehetett javasolni, ám kérdés, éppen akkor akad-e egyáltalán alkalmas, beültethető máj, amely „hiánycikk”, s amelyért sorban állnak más súlyos betegek is. Ez a kutatóintézet és a klinika közötti első, sikeres együttműködés vezetett oda, hogy amennyiben lehetséges, a beültetésre szánt májból vett kis szövetmintából meghatározzák a KK laboratóriumában a szerv gyógyszerlebontó képességét, s ha szükséges, javasolják az orvosoknak a gyógyszerelés módosítását. A vizsgálati módszer hátránya azonban, hogy májszövetet, biopsziát igényel. A két intézmény további közös kutatómunkájának, eredményeinek köszönhetően azonban már ettől a beavatkozástól is megkímélhető a beteg. Ma ezekhez a vizsgálatokhoz érintetlenül hagyhatják a májat, elegendő, ha a donortól vért vesznek. A klinika és a kémiai intézet munkatársainak sikerült bizonyítaniuk, hogy az adományozó vérmintájából információt nyerhetnek a máj gyógyszerlebontó képességéről és esetleges hibáiról.
Mi a jelentősége mindennek a májátültetések sikere szempontjából? Azt tudjuk, hogy a genetikai hibák nem javíthatók ki. Aki „defektes” enzimmel születik, mindaddig jól van, amíg olyan gyógyszerrel nem kezelik, amelyiknek lebontása, átalakítása és kiürítése a szervezetből éppen ennek az enzimnek a működését igényli. Az ilyen emberből származó máj ettől még átültethető egy rászoruló betegbe, a gyógyszeres terápiát azonban mindenképpen a szerv gyógyszerlebontó sajátosságaihoz kell igazítani.
Genetikai hiba miatti gyógyszermérgezés egyéb esetekben is előfordulhat. Egy gasztroenterológus például aziránt érdeklődött a kutatónőnél, lehetséges-e, hogy a gyomorfekéllyel kezelt páciensek egy részénél mutatkozó mérgezési tünetek genetikai okokra vezethetők vissza. A beteg vérének vizsgálatából tájékoztatást nyújthatnak azokról a genetikai hibákról, amelyek alapján indokolt esetben módosítható a gyógyszeres terápia. Ilyenkor a dózis csökkentése vagy olyan más orvosság kiválasztása szükséges, amelynek lebontásában nincs szerepe a hibás enzimnek. A hatóanyag ajánlott mennyisége általában a legtöbb beteg számára megfelelő, ám a genetikai hibával születetteknél már problémát okozhat. Náluk minden egyes esetben külön, egyénre szabottan kell meghatároznia orvosnak, kutatónak a már hatásos, de még nem mérgező dózist.
Az egyik, talán legkritikusabb példa erre a szervátültetésen átesett páciensek kezelése, amely az immunrendszer gyengítését célozza: rendkívül szűk az a sáv, ahova be lehet „ügyeskedni” azt a gyógyszermennyiséget, amely elég ahhoz, hogy az új szerv ne lökődjék ki, de nem annyi, hogy káros hatást fejtsen ki. Nem kevesebb, mint a beteg sorsa forog kockán, miközben a kutatók és orvosok igyekeznek a megfelelő értékeket ezen a keskeny mezsgyén megtartani. S mivel a toxikológiai vizsgálatoknak köszönhetően a műtét utáni gyógyszerszint beállításának ideje jelentősen lerövidíthető, az sem lebecsülendő eredmény, hogy hamarabb kerülhet haza s vissza az egészségesek táborába az új májjal új életet kezdő beteg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.