Tovább késik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatainak csökkentése augusztusban – vélekedett az elemzők többsége a Reuters tegnap közzétett jelentésében. Ugyanerre az eredményre jutott a hírügynökségnek a magyar devizakereskedők között végzett felmérése is. A piacok ebben a hónapban annak ellenére sem számítanak további lazításra, hogy legutóbbi nyilatkozataikban Simor András jegybankelnök és Bihari Péter, a monetáris tanács tagja kedvező inflációs folyamatokról számoltak be. Az MNB elnöke ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a forint gyengülése és az állampapírhozamok emelkedése komoly tényező lesz a jövő hétfői ülésen, amelyen a kamatokról döntenek.
A kamattartás melletti további érv, hogy a legutóbbi kamatmeghatározó ülés óta – az amerikai hitelpiac tovagyűrűző problémái miatt – a nemzetközi pénzpiacok az alacsony kockázatú befektetések felé fordultak, ami jelentős áreséseket okozott a feltörekvő piacokon, ahová Magyarországot is sorolják. Az elemzők szerint a kamatcsökkentés csúszását valószínűsíti az is, hogy az élelmiszerek a következő hetekben várhatóan jelentősen drágulnak. Az elemzők többsége ugyanakkor csak átmenetinek gondolja a világpiac jelenlegi zavarait, s a forint gyengülését. Év végére a felmérés továbbra is 7 százalékra csökkenő alapkamatot jelez.
A tizenegy éves mélypontot jelentő második negyedéves GDP-adatra az elemzők többsége úgy reagált, hogy az egész éves gazdasági növekedésre vonatkozóan csökkentette előrejelzését. A konszenzus szerint az idei bővülés üteme nem haladja meg a 2,4 százalékot.
Sáveltörlés mellett az MNB. Nem látja pénzügyi válságnak az elmúlt hetekben a világ tőzsdéin kialakult helyzetet Simor András jegybankelnök – derül ki a HVG-nek adott tegnapi interjújából. Az MNB elnöke szerint fontos lenne a forint ingadozási sávjának eltörlése, mert annak tartása és az inflációs politika hosszabb távon ellentmondásba kerülhet egymással. Mivel a kabinet ellenzi a lépést, egyelőre nem várható a sáv eltörlése.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
