Gordon Brown számára a találkozó jelentősége belpolitikai: egyre növekvő nyomás nehezedik rá, hogy kösse népszavazás eredményéhez az új EU-reformszerződés aláírását az októberi lisszaboni értekezleten. A konzervatív ellenzék követeléséhez meglepő új szövetséges is csatlakozott: a brit Szakszervezeti Kongresszus, amely szintén síkra szállt a népszavazás mellett. A szakszervezeti vezetők, a konzervatívokhoz, az unión belüli tekintélyes személyiségekből álló úgynevezett Amato-csoporthoz és nem utolsósorban a brit közvélemény nagyobb hányadához hasonlóan semmi érdemleges különbséget nem látnak az aláírandó új szerződés és a 2005-ös alkotmánytervezet között.
Az eredeti tervezet legbuzgóbb hívein kívül általános a kimondott vagy hallgatólagos vélemény, hogy csak rafinált jogi szőrszálhasogatással lehet különbséget felfedezni a franciák és hollandok által leszavazott alkotmánytervezet és az új reformszerződés között. Ezt a nézetet még Giscard d’Estaign, az alkotmánytervezet atyja is osztja. Fontos azonban – és ez jócskán kifogja a szelet az ellenkezők vitorlájából –, hogy Tony Blair annak idején a legtöbb jelentős területen kivívta az Egyesült Királyság számára az „egyedül járó macska” szerepét. A fennálló, és semmiféle új szerződéstervezettől nem fenyegetett megállapodások értelmében az ország megtartja csorbítatlan szuverenitását jogi, igazságszolgáltatási, adózási, társadalombiztosítási, külpolitikai és katonai területen. Ennek fényében a népszavazás követelése nem látszik teljesen indokoltnak. Csakhogy a valószínűleg egy éven belül, sőt talán fél éven belül választásra készülő miniszterelnök szempontjából veszélyes, hogy a szavazók túlnyomó többsége kevésbé hajlik a munkáspárti kormány melletti voksolásra, ha Brown megtagadja a népszavazás kiírását. Így hát ha a miniszterelnök és a német kancellár között egyáltalán szóba kerül az EU reformszerződésének ügye – ami valószínű –, erre aligha lesz érdembeli utalás a hivatalos jelentésekben. Angela Merkelről ismert, hogy lelkes híve a nagyobb európai integrációnak. Gordon Brownról viszont köztudott, hogy nem az.
Medvét fogtak a Tájfunok. Csak kedden tették közzé, hogy múlt pénteken a brit légierő először riadóztatott Typhoon vadászgépeket, hogy fogják el az orosz légierőnek a brit légtérhez közel repülő Tu–95-ös, NATO-kódnéven Medve-H bombázóit. Ez volt a közös európai gyártású Eurofighterek első éles bevetése. (J. L.)
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
