Uniós téma Londonban

Először találkozott egymással a brit miniszterelnök és a német kancellár. Angela Merkel és Gordon Brown hivatalosan nemzetközi gazdasági fejlesztési és segélyprogramokkal foglalkozott, ám megfigyelők valószínűsítik, hogy az uniós alkotmányos szerződés is szóba került.

Jotischky László
2007. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gordon Brown számára a találkozó jelentősége belpolitikai: egyre növekvő nyomás nehezedik rá, hogy kösse népszavazás eredményéhez az új EU-reformszerződés aláírását az októberi lisszaboni értekezleten. A konzervatív ellenzék követeléséhez meglepő új szövetséges is csatlakozott: a brit Szakszervezeti Kongresszus, amely szintén síkra szállt a népszavazás mellett. A szakszervezeti vezetők, a konzervatívokhoz, az unión belüli tekintélyes személyiségekből álló úgynevezett Amato-csoporthoz és nem utolsósorban a brit közvélemény nagyobb hányadához hasonlóan semmi érdemleges különbséget nem látnak az aláírandó új szerződés és a 2005-ös alkotmánytervezet között.
Az eredeti tervezet legbuzgóbb hívein kívül általános a kimondott vagy hallgatólagos vélemény, hogy csak rafinált jogi szőrszálhasogatással lehet különbséget felfedezni a franciák és hollandok által leszavazott alkotmánytervezet és az új reformszerződés között. Ezt a nézetet még Giscard d’Estaign, az alkotmánytervezet atyja is osztja. Fontos azonban – és ez jócskán kifogja a szelet az ellenkezők vitorlájából –, hogy Tony Blair annak idején a legtöbb jelentős területen kivívta az Egyesült Királyság számára az „egyedül járó macska” szerepét. A fennálló, és semmiféle új szerződéstervezettől nem fenyegetett megállapodások értelmében az ország megtartja csorbítatlan szuverenitását jogi, igazságszolgáltatási, adózási, társadalombiztosítási, külpolitikai és katonai területen. Ennek fényében a népszavazás követelése nem látszik teljesen indokoltnak. Csakhogy a valószínűleg egy éven belül, sőt talán fél éven belül választásra készülő miniszterelnök szempontjából veszélyes, hogy a szavazók túlnyomó többsége kevésbé hajlik a munkáspárti kormány melletti voksolásra, ha Brown megtagadja a népszavazás kiírását. Így hát ha a miniszterelnök és a német kancellár között egyáltalán szóba kerül az EU reformszerződésének ügye – ami valószínű –, erre aligha lesz érdembeli utalás a hivatalos jelentésekben. Angela Merkelről ismert, hogy lelkes híve a nagyobb európai integrációnak. Gordon Brownról viszont köztudott, hogy nem az.

Medvét fogtak a Tájfunok. Csak kedden tették közzé, hogy múlt pénteken a brit légierő először riadóztatott Typhoon vadászgépeket, hogy fogják el az orosz légierőnek a brit légtérhez közel repülő Tu–95-ös, NATO-kódnéven Medve-H bombázóit. Ez volt a közös európai gyártású Eurofighterek első éles bevetése. (J. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.