Veszélyben a tejtermelők

Folyamatosan emelkedett az elmúlt hónapokban a nyerstej ára, amit a feldolgozók fizetnek a termelőknek. A drágulást a termelők szerint a tejkereslet emelkedésén kívül a takarmány árának éven belüli közel duplára emelkedése is indokolja. Probléma, hogy azok a tehéntartók, akik nem rendelkeznek saját takarmánnyal, ahhoz nem is tudnak hozzájutni, s ezért sokan kénytelenek lesznek felhagyni e tevékenységgel.

Dénes Zoltán
2007. 08. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már kilencszázalékos fogyasztói tejárnövekedést mutatott ki júliusban az előző év azonos időszakához képest a Központi Statisztikai Hivatal, amit a tejtermelők a kereslet növekedésével, illetve a takarmány erőteljes drágulásával indokolnak. A legnagyobb gond az abraktakarmány hiánya, mivel az a termelő, aki nem tudja saját maga előállítani, vagy anélkül marad, s nem képes mivel etetni állatállományát, illetve jobb esetben, ha ezt megteheti, a tavalyi ár duplájáért vásárolja meg – mondta lapunknak Istvánfalvi Miklós, a 38 termelőt tömörítő Fehérvár Tej Kft. ügyvezető igazgatója. Az is gondot jelent, hogy az aszály miatt idén mintegy három héttel korábban kellett elkezdjék a silókukorica vágását, amely emiatt kevesebb, s az átlagnál gyengébb beltartalommal rendelkezik. A takarmányhiány és az ár miatt – tette hozzá – a termelési költségek novembertől várhatóan újra emelkednek, s ez valószínűleg ismét kikényszeríti a tej áremelkedését. Mint mondta, a Fehérvár Tej a júliusi, augusztusi és szeptemberi időszakra vonatkozóan egyaránt két-két forintos áremelést tudott elfogadtatni. Az így jelenleg literenkénti 73 forint körülire emelkedett tej átadási ára a várakozás szerint év végére már megközelíti a 80 forintot, azt pedig kizártnak tartotta, hogy a jövő évet ne 80 vagy afeletti értékkel kezdjék. Tavaly a tej literjéért a feldolgozók átlagosan 64 forintot fizettek.
A tejtermelők egyébként éppen lélegzethez jutottak az év elején, hiszen a világpiaci, s így az itthoni kereslet is emelkedni kezdett, ami az előző évek folyamatos visszaesése után elvileg hosszabb távon táptalajt adhatott volna a termelés hazai emelkedésének. Ugyanakkor piaci vélemények szerint a mintegy hatezer, hazai tejtermeléssel foglalkozó – főleg kisebb, saját takarmánnyal nem rendelkező – gazdaság tíz-tizenöt százaléka várhatóan kénytelen lesz e tevékenységgel felhagyni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.