Jelentősen visszaesett júniusban a magyar ipari megrendelések aránya, amely májushoz képest 6,8 százalékos leszakadást mutat. Nálunk kedvezőtlenebb adatokkal az EU 27 országa közül csak Bulgária és Portugália rendelkezik – derül ki az Eurostat legfrissebb jelentéséből, amely az uniós átlagra 4,9 százalékos bővülést jelez. A legjobban teljesítő államok Németország, Írország és Lettország voltak, húzóágazatnak pedig a közlekedési eszközök tekinthetők, ahol 39 százalékos növekedés látható. Az előző év azonos szakaszához képest a 27-ek 14 százalékkal kaptak több ipari megbízást, Magyarország mínusz 1,1 százalékkal ebben az összehasonlításban is a leggyengébb eredményt produkáló országok között szerepel.
Az ipari termelés enyhe lassulása várható idén, melynek egyik oka, hogy az elmúlt évekhez képest erősen csökkenő tendenciát mutat a belső kereslet – nyilatkozta lapunk kérdésére Palócz Éva, a Kopint-Tárki gazdaságkutató intézet vezetője, aki szerint éppen ezért az export maradt a magyar gazdaság egyik mentsvára. A vártnál kissé gyengébb uniós konjunktúra azonban szintén a hazai export-import olló szűkülését okozta – tette hozzá Palócz, aki hangsúlyozta: a megrendelési állomány csökkenéséhez az ipari beruházások 2006 második negyedévétől történő lassulása is hozzájárult, bár az idei első negyedévben a jelek szerint ismét javult ez az adat.
A közbeszerzési megrendelésekkel kapcsolatban a Kopint-Tárki vezetője kiemelte: a hazai kkv-szektor alacsony részesedése egyrészt a pályázati kiírások feltételrendszeréből következik, mivel a kért referenciamunkák értéke sok esetben olyan magas, hogy annak a kisebb vállalkozások nem tudnak megfelelni, miközben a külföldi nagyvállalatok lobbitevékenysége a kicsikhez képest sokkal jelentősebb.
A kiírók néha a legapróbb lépéseket sem teszik meg annak érdekében, hogy a nyertes hazai vállalkozó lehessen – tette hozzá.
Kóka elismerte. Mivel az állami megrendelésekből a hazai kis- és középvállalkozások igen csekély mértékben részesülnek, „mindent el kell követni, hogy eséllyel lehessenek beszállítói itthon termelő és közbeszerzéseken szolgáltató vállalatoknak” – mondta Kóka János gazdasági tárcavezető tegnap a köztévé reggeli adásában. Kóka arra a kérdésre válaszolva, miszerint a nyugat-európai 70-80 százalékos arányhoz képest itthon csak 55 százalékban nyíltak a közbeszerzési eljárások, kifejtet-
te: akármilyen jó közbeszerzési törvényt is írnak elő, hogy ha az önkormányzatok vagy a kormányzati szervezetek meg akarják kerülni a jogalkotó eredeti szándékát, „suba alatt meg tudnak kötni” szerződéseket.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
