A kisvállalatokat terheli az összevonás

A kis adók összevonása egyes adózók számára többletterhet jelenthet – ismerte el a kormány. Az adóemelkedés elsősorban a kis- és középvállalatokat érintheti, amit a kormány ígérete szerint kompenzálni fognak, így kerülve el a terhek növekedését. A csoportos adózást és a fejlesztési tartalékot érintő változások szintén jelentősek.

Csécsi László
2007. 09. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunk szakértője szerint a kis adók összevonása megsérti a „Fizessen a szennyező!” elvet, mivel a környezetet szennyező vállalkozás terheit a munkabérre ruházza át. Ezen túlmenően pedig a hazai élőmunka terhelését növeli, tehát a versenyképességet rontja. A kis adók, vagyis a környezetvédelmi termékdíj, a környezetterhelési díjak, a szakképzési hozzájárulás, a rehabilitációs hozzájárulás, az innovációs járulék, a kulturális járulék, az erdőfenntartási járulék, a földvédelmi járulék, a tenyésztési hozzájárulás, a halászatfejlesztési hozzájárulás, valamint a vadvédelmi hozzájárulás összevonása elsősorban a húsz főnél kevesebbet foglalkoztató vállalkozásokat sújtja, mivel ők eddig nem fizettek innovációs és rehabilitációs hozzájárulást. A kormány ígérete szerint ezeket a cégeket „speciális támogatási formával” fogják kompenzálni. Mint azt lapunknak Zara László, a Magyar Adótanácsadók Egyesületének elnöke elmondta, a kompenzáció mikéntjéről egyelőre semmit nem lehet tudni.
Az innovációs járulék bevonása is járhat bizonyos tehernövekedéssel – tájékoztatta lapunkat Veszprémi István, a Deloitte igazgatója. Eddig a saját kutatást végző vagy kutatóintézetekkel együttműködő vállalkozások a kutatásra fordított összeget fel tudták használni az innovációs járulékteher csökkentésére, ám ez a lehetőség megszűnik.
Az áfa területén a társaságokat érintő egyik fontos változás a csoportos adózás kiterjesztése – mondta Veszprémi István. A csoportos adózás lényege, hogy a társaságok az egymás között folytatott tranzakciókért nem fizetnek áfát, s összevont adóbevallást adhatnak be. Ezentúl a pénzügyi intézetek és bankok mellett jövőre egyéb iparágakban működő kapcsolt vállalkozások is alkalmazhatják ezen szabályokat, amenynyiben a székhelyük Magyarországon van.
Veszprémi István a fejlesztési tartalékoknak az adózás előtti nyereség huszonöt százalékról ötven százalékra emelését szintén fontos lépésnek tartja. A fejlesztési tartalék lényege, hogy a nyereségesen gazdálkodó társaságok a mérlegfordulónappal fejlesztési tartalékot képezhetnek. A fejlesztési tartalék a pozitív adózás előtti nyereség eddig maximum huszonöt százaléka, legfeljebb ötszázezer forint lehetett, ez az érték jövőre ötven százalékra emelkedik, de a reálértéke megmarad. A fejlesztési tartalék összegét adóalap-csökkentő tételként kell figyelembe venni, így nem kell megfizetni utána a társasági adót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.