Bejrúti gyilkosság: Szíriát vádolja Bush

Libanon destabilizálására irányuló törekvésnek nevezte George W. Bush amerikai elnök a szerdai bejrúti pokolgépes merényletet, amelyben életét vesztette Antoine Ghánem Szíria-ellenes parlamenti képviselő. A gyilkosság beárnyékolta a néhány nap múlva sorra kerülő libanoni parlamenti ülést, amelyen a nemzeti megbékélés jegyében választanák meg a Szíria-barát Emile Lahud államfő utódját.

Hírösszefoglaló
2007. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Határozottan elítélte tegnap az amerikai elnök az előző napi libanoni merényletet, egyben Iránnak és Szíriának Libanon destabilizálására irányuló törekvéseit. „Az Egyesült Államok ellenez minden olyan kísérletet, amelynek célja megfélemlíteni a libanoniakat egy olyan pillanatban, amikor demokratikus elnökválasztási jogukat próbálják gyakorolni minden külföldi beavatkozás nélkül. Továbbra is a libanoniak oldalán állunk a szíriai és iráni rendszernek, valamint szövetségeseinek a Libanon szuverenitásának megcsorbítására tett törekvésekkel szembeni ellenállásukban” – áll az elnöki közleményben. Az ENSZ és számos nagyhatalom is elítélte a merényletet.
Antoine Ghánem parlamenti képviselő, a Szíria-ellenes libanoni többség képviselője és további öt személy esett áldozatul a szerdán Bejrútban elkövetett pokolgépes terrorakciónak. Ghánem a keresztény Falangista Párt képviselője volt, ehhez a párthoz tartozott a múlt novemberben politikai gyilkosság áldozatává vált Pierre Dzsemájel ipari miniszter is.
Fuád Szinjóra, Libanon kormányfője üzenetet intézett az ENSZ főtitkárához, és arra kérte, hogy a Rafík Haríri volt kormányfő meggyilkolása ügyében vizsgálatot folytató nemzetközi bizottság foglalkozzon az Antoine Ghánem ellen elkövetett bűncselekménnyel is – jelentette az MTI. Az utóbbi két év folyamán pokolgépes merényletek sorozata sújtotta Libanont, közülük több is olyan közéleti szereplők ellen irányult, akik felléptek Szíria libanoni befolyása ellen. A mostanit megelőző júniusi robbantásnak is halálos áldozatául esett egy parlamenti képviselő. 2005-ben Rafík Haríri exkormányfő is pokolgépes merénylet áldozatává vált.
Antoine Ghánem meggyilkolásával az elkövetőknek az a céljuk, hogy megakadályozzák a szeptember 25-re kitűzött elnökválasztást – vélekedett a libanoni sajtó. A libanoni parlament azért ül össze, hogy megválassza a Szíria-barát Emile Lahud államfő utódját. A gyilkossággal a többséget képviselő honatyák számát akarták csökkenteni – írta az an-Nahar újság. Nabíh Berri, a parlament Szíria-barát ellenzéki elnöke augusztusban közölte, hogy az ellenzék kész lemondani korábbi követeléséről, egy nemzeti egységkormány megalakításáról, ha a parlamenti pártok megegyeznek a jövendő libanoni elnök személyéről. Az al-Ahbár című ellenzéki lap ugyanakkor azt írta, hogy a gyilkosság veszélybe sodorja a megbékélést Libanonban.
Szíria elítélte a szerdai támadást, és hangsúlyozta, ragaszkodik Libanon biztonságához, stabilitásához és egységéhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.