Határozottan elítélte tegnap az amerikai elnök az előző napi libanoni merényletet, egyben Iránnak és Szíriának Libanon destabilizálására irányuló törekvéseit. „Az Egyesült Államok ellenez minden olyan kísérletet, amelynek célja megfélemlíteni a libanoniakat egy olyan pillanatban, amikor demokratikus elnökválasztási jogukat próbálják gyakorolni minden külföldi beavatkozás nélkül. Továbbra is a libanoniak oldalán állunk a szíriai és iráni rendszernek, valamint szövetségeseinek a Libanon szuverenitásának megcsorbítására tett törekvésekkel szembeni ellenállásukban” – áll az elnöki közleményben. Az ENSZ és számos nagyhatalom is elítélte a merényletet.
Antoine Ghánem parlamenti képviselő, a Szíria-ellenes libanoni többség képviselője és további öt személy esett áldozatul a szerdán Bejrútban elkövetett pokolgépes terrorakciónak. Ghánem a keresztény Falangista Párt képviselője volt, ehhez a párthoz tartozott a múlt novemberben politikai gyilkosság áldozatává vált Pierre Dzsemájel ipari miniszter is.
Fuád Szinjóra, Libanon kormányfője üzenetet intézett az ENSZ főtitkárához, és arra kérte, hogy a Rafík Haríri volt kormányfő meggyilkolása ügyében vizsgálatot folytató nemzetközi bizottság foglalkozzon az Antoine Ghánem ellen elkövetett bűncselekménnyel is – jelentette az MTI. Az utóbbi két év folyamán pokolgépes merényletek sorozata sújtotta Libanont, közülük több is olyan közéleti szereplők ellen irányult, akik felléptek Szíria libanoni befolyása ellen. A mostanit megelőző júniusi robbantásnak is halálos áldozatául esett egy parlamenti képviselő. 2005-ben Rafík Haríri exkormányfő is pokolgépes merénylet áldozatává vált.
Antoine Ghánem meggyilkolásával az elkövetőknek az a céljuk, hogy megakadályozzák a szeptember 25-re kitűzött elnökválasztást – vélekedett a libanoni sajtó. A libanoni parlament azért ül össze, hogy megválassza a Szíria-barát Emile Lahud államfő utódját. A gyilkossággal a többséget képviselő honatyák számát akarták csökkenteni – írta az an-Nahar újság. Nabíh Berri, a parlament Szíria-barát ellenzéki elnöke augusztusban közölte, hogy az ellenzék kész lemondani korábbi követeléséről, egy nemzeti egységkormány megalakításáról, ha a parlamenti pártok megegyeznek a jövendő libanoni elnök személyéről. Az al-Ahbár című ellenzéki lap ugyanakkor azt írta, hogy a gyilkosság veszélybe sodorja a megbékélést Libanonban.
Szíria elítélte a szerdai támadást, és hangsúlyozta, ragaszkodik Libanon biztonságához, stabilitásához és egységéhez.
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
