A japán H–2A típusú hordozórakétával felbocsátották tegnap a szigetország első holdkutató szondáját a tanegasimai űrkutatási központból – adta hírül a BBC. A háromtonnás űreszköz föld körüli pályára állt, hogy megkezdhesse 380 ezer kilométeres utazását – közölte a japán űrkutatási hivatal, a Jaxa.
A Seline, amelyet a Holdra kiránduló japán népmesei hősről Kagujának is becéznek, a tervek szerint egy éven át továbbít majd adatokat, hogy azok segítségével fény derüljön az égitest keletkezésének és fejlődésének titkaira. A tudományos munka sikeréhez két kisebb műholdat is magával visz, ezek a Hold közelében leválnak róla. Valójában tehát három kutató szonda kering majd a Hold körül száz kilométeres magasságban. Így lehetővé válik, hogy egyszerre gyűjtsenek adatokat égi kísérőnk elektromágneses mezejéről és gravitációs teréről, valamint hogy feltérképezzék a felszínt, és geológiai adatokra tegyenek szert. Az ásványok vizsgálata azok esetleges jövőbeni hasznosítását szolgálja.
A Seline útját megtervező tudósok szerint ez a legnagyobb horderejű holdkutató misszió a NASA-nak a múlt század hatvanas és hetvenes éveiben lebonyolított Apolló-programja óta, amelyben asztronauták is landoltak az égitesten. A szondának az eredeti elképzelések szerint már évekkel korábban kellett volna útra kelnie, de a Jaxa küldetéseit hosszú ideig késleltette, miután egy műholdakat szállító rakétája 2003-ban felrobbant.
A japán hivatal költségvetése alig egytizede a NASA-énak, ezért a marskutatásban vagy a vörös bolygónál is távolabbi célok elérésében egyelőre nem versenyezhet az űrkutatás nagyjaival. A Hold meghódításáért folyó versenyben azonban könnyen az élre törhet. A BBC beszámolója szerint a Jaxa későbbi terveiben az is szerepel, hogy űrhajósokat küld az égitestre.
Hamarosan két meteorraj tűzgömbjei világítják meg Magyarország éjjeli egét
