Hamarosan két meteorraj tűzgömbjei világítják meg Magyarország éjjeli egét

Július 29. és 31. között két meteorraj is színesíti az éjszakai égboltot: a Déli Delta Aquaridák és az Alfa Capricornidák. Derült, fényszennyezéstől mentes helyről óránként mintegy két tucat meteor felvillanása lesz megfigyelhető – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Forrás: MTI2025. 07. 24. 19:19
illusztráció Fotó: Komka Péter Forrás: MTI Fotószerkesztõség
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tűzgömbökre hajlamos Alfa Capricornidák és a gyors Déli Delta Aquaridák együttesen nyújtanak különleges látványt, különösen éjfél után. A meteorrajok ráhangolódásra adnak alkalmat az augusztusi Perseidák előtt a hullócsillagok iránt érdeklődőknek. A közlemény szerint már július 29-én estétől érdemes az eget figyelni. A Déli Delta Aquaridák meteorraj július 30-án késő estétől tetőzik, 

a július 30-ról 31-re virradó hajnal lesz a legjobb időpont a megfigyelésre.

A meteorok ugyan gyorsak és halványak, de sötét, fényszennyezéstől mentes égbolton óránként akár 15 hullócsillag is látható lesz szabad szemmel hazánkból.

Mindeközben az Alfa Capricornida meteorraj is július 31-én hajnalban éri el a csúcsát, hajnali egy óra körül. Bár óránként csak néhány hullócsillag várható innen, ezek gyakran látványos, lassú, fényes tűzgömbök formájában jelennek meg, ami különösen szép látványt nyújthat. Az Alfa Capricornida meterorraj különlegessége, hogy magyar vonatkozása is van: 1871-ben Ógyalláról Konkoly Thege Miklós (1842–1916) fedezte fel új, addig ismeretlen meteorrajként.

A Déli Delta Aquaridák meteorraj szülőégitestje valószínűleg a 96P/Machholz üstökös. Az Alfa Capricornidák eredetileg egy ma már felbomlott üstökös, a 169P/NEAT maradványaihoz köthetők. Mindkét raj esetében a Föld évente a pálya ugyanazon helyzetén keresztezi az üstökös által hátrahagyott porfelhőt, ezért kiszámítható, hogy mikor várhatóak a belőlük származó hullócsillagok.

A meteorok szabad szemmel is jól megfigyelhetők. A megfigyelés legkorábban szerda este 22 óra 30 perc után kezdhető el, amikor már sötét van és a Hold is lenyugodott. A hullócsillagok legnagyobb aktivitása azonban hajnali egy és három óra között várható. Ilyenkor már a „kisugárzási pontjaik” (a radiánsuk, ahonnan a meteorok látszólag érkeznek) 20-30 fok magasan lesznek a déli égbolton, az Aquarius (Vízöntő) és a Capricornus (Bak) csillagképek térségében.

A Déli Delta Aquaridák meteorjai gyorsan mozognak, sokszor rövid, fehér, zöldes vagy sárgás csíkot húznak, míg az Alfa Capricornidák ritkábban, de látványosabb, akár –2 magnitúdós tűzgömbökkel is meglephetnek. Ezek fényesebbek lehetnek, mint a legfényesebb csillagok. Színük gyakran narancsos vagy sárgás, és akár egy másodpercnél is tovább világíthatnak, látványos égi csíkot húzva.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.